← powrót do archiwum

Biblioteczna zagadka

  • Podziel się ze znajomymi:

W 2017 r. przypada dwusetna rocznic śmierci Jane Austen, brytyjskiej pisarki, której książki cieszą się niesłabnącą popularnością. Dla niektórych Jane to matka angielskiej powieści, dla innych to autorka podręczników do randkowania dla egzaltowanych panien. Walentynki tuż- tuż, więc może warto wprawić się w romantyczny nastrój i rozczytać się w powieściach  Jane Austen. Przy okazji możecie Państwo wziąć udział w naszym literackim konkursie. Poniżej prezentujemy fragmenty z trzech różnych powieści Austen. Spróbujcie odgadnąć tytuły. Z  rozwiązaniem zapraszamy do biblioteki (Wypożyczalnia dla Dorosłych ). Dla pierwszego szczęśliwca przewidziany jest upominek. Zapraszamy do zabawy !

 

  1. "Noc przyszła burzliwa; przez całe popołudnie co pewien czas zrywały się podmuchy wiatru, a kiedy towarzystwo się rozchodziło, szalała wichura i gwałtowny deszcz. Przechodząc przez hall, Katarzyna wsłuchiwała się ze zgrozą w odgłosy burzy, a kiedy huknęło tuż-tuż za rogiem starożytnej budowli, kiedy obok trzasnęły nagle jakieś drzwi, poczuła po raz pierwszy, że naprawdę jest w opactwie."

 

 

  1. " Anna pragnęła przede wszystkim nie wchodzić nikomu w drogę, kiedy więc wąskie polne ścieżki kazały towarzystwu rozbić się na grupki, trzymała się siostry i szwagra. Podczas tej przechadzki ona musi znaleźć przyjemność jedynie w ruchu i pięknej pogodzie, w widoku ostatnich uśmiechów roku na brunatnych liściach i zwiędłych żywopłotach ( ...) . Jak mogła zaprzątała sobie głowę podobnymi rozmyślaniami i cytatami - nie była jednak zdolna, kiedy znalazła się w zasięgu głosu kapitana Wentwortha (...)."

 

  1. " Roztrząsała każde zdanie, uczucia jej zaś w stosunku do ich autora ogromnie się zmieniły. Kiedy wspominała sposób, w jaki się jej oświadczył, wciąż jeszcze ogarniało ją oburzenie, kiedy jednak myślała , jak niesłusznie go potępiła i jak bezpodstawnie czyniła mu zarzuty, gniew zwracał się przeciwko niej samej, a zawód młodego człowieka stawał się powodem do współczucia"