← powrót do archiwum

Czytelnik Roku 2016

Tagi: , ,
  • Podziel się ze znajomymi:
Galeria zdjęć. Czytelnik Roku 2016. GBP w Kętach. 16.02.2017

To już 11 edycja konkursu „Czytelnik Roku” (16.02.2017) organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w  Kętach. Jego celem jest  rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Podstawowym kryterium oceny jest ilość wypożyczonych i przeczytanych książek. Laureatów wybrano w trzech grupach wiekowych.

            Wśród najmłodszych (do lat 7) po raz kolejny „Czytelnikiem Roku ” została Emilka Nowicka, która wspólnie z mamą przeczytała aż 345 książek. Wyróżnieni zostali: Nadia Gara (267), Natalia Domasik (175), Tymoteusz Micorek, Julia Królicka, Antoni Bryzek, Zuzanna Jurczak, Stanisław Bryzek, Aleksandra Kusak, Jan Niemczyk, Antoni Niemczyk, Ida Tworowska, Daniel Kolanko i Oliwia Kolanko. Najmłodszych w świat literatury wprowadzają  najczęściej rodzice. To czytanie przed snem czy też w ciągu dnia, w ramach wspólnej zabawy jest doskonałą okazją do odkrywania świata i przytulania. Można razem z dzieckiem przeglądać książkę, wracać do ulubionych fragmentów i odpowiadać na szereg pytań brzmiących np.  „A po co? A dlaczego? Co było potem?

           Konrad Urbaniec, który na swoim czytelniczym koncie zgromadził 204 pozycje został „Czytelnikiem Roku 2016” spośród uczniów klas I-IV. Kolejne miejsca zajęli: Julita Wiśniowska(161), Agata Domasik (157), Dominik Hrapkowicz,  Maja Hrapkowicz, Katarzyna Kusak, Aleksander Bakalarski, Martyna Gawlińska, Marta Budzińska, Oliwier Bakalarski oraz Amelia Mreńca. Dyplomami uhonorowaliśmy również młodych  czytelników z filii naszej biblioteki w Nowej Wsi – Zuzannę Majdak, w Łękach – Joasię Więcek, w Bielanach – podobnie jak przed rokiem Szymona Kurdziela i w Kętach Podlesiu – Klaudię Makowską.              

    W trzeciej grupie laureatów (uczniowie klas V-VI i młodzież gimnazjum) największą liczbą przeczytanych książek, aż 261, może się pochwalić Martyna Bryja. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Justyna Fajfer (95), Justyna Pudełko (84), Julia Kucewicz, Julia kowalska, Karol Łanocha, Patryk Sendecki, Aleksandra Kucewicz, Wiktoria Hrapkowicz i Julia Pałosz.

     Ilość książek przeczytana przez laureatów konkursu jest imponująca 4659 pozycji  w ciągu roku. Dla wielu lubiących czytać, książka to „świat, który powstał w czyjejś wyobraźni po to, aby pobudzić naszą.” / A.Czerwińska –Rydel – „Sto tysięcy kartek”/

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

 Uroczyste podsumowanie konkursu  „Czytelnik Roku 2016” uświetnił spektakl Teatru Pracowni „Kwadryga” z Bielska – Białej. Laureaci obejrzeli „Bajkę o Dorotkach” przygotowaną na podstawie książki Janiny Porazińskiej. Jest to opowieść o dwóch siostrach: jednej dobrej i pracowitej a drugiej złośliwej i leniwej. Dzieci oglądając przygody dwóch Dorotek mogły się przekonać czym wynagradzana jest dobroć, a co nas czeka za brak życzliwości. Tę historię pięknie i zajmująco  opowiedziała  Ewa Polak - Walesiak. Wszyscy widzowie,  mali i duzi byli zachwyceni spektaklem.