← powrót do archiwum

I po „Weselu”…

Tagi: , ,
  • Podziel się ze znajomymi:
Narodowe Czytanie 02.09.2017 GBP w Kętach

2 września w wielu bibliotekach i ośrodkach kultury w Polsce odbywała się piąta już edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Na zaproszenie kęckiej książnicy do udziału w tej wyjątkowej akcji odpowiedziało wielu czytelników, którzy spotkali się z nami w czytelni, zaimprowizowanej na tę okazję w izbę weselną. Czytanie rozpoczęliśmy od odczytania listu prezydenta Andrzeja Dudy, zachęcającego do wspólnej lektury. Potem scena należała do Zespołu Pieśni i Tańca „Kęty”, który przy akompaniamencie akordeonu wprowadził nas w weselny nastrój, wykonując ludowe pieśni. Wprowadzenie do dramatu, czyli dekorację odczytała pani Jolanta Szlachetko- nauczyciel z Powiatowego Zespołu nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach, która wraz z uczennicami aktywnie włączyła się w akcję. Scenę pierwszą z słynnym cytatem „Co tam, panie w polityce?” odczytali Tadeusz Dryja- członek Towarzystwa Miłośników Kęt i Tomasz Bielecki- Dyrektor Infrastruktury Społecznej. We wspólną lekturę włączył się również Burmistrz Kęt Krzysztof Jan Klęczar oraz Maria Karaim- członkini Rady Miasta. Gościem specjalnym była pani Irena Droździk- wielbicielka twórczości Wyspiańskiego. W gronie czytających znaleźli się absolwenci gimnazjum w Czańcu, którzy pod kierunkiem pani Iwony Sklorz i Danuty Kasolik z ogromnym wyczuciem i doskonałą dykcją odczytywali liczne fragmenty utworu. Odwiedzili nas również podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Bulowicach, których do spotkania przygotowała pani Katarzyna Kolonko. To była prawdziwa uczta dla ducha. Zebrani goście zgodnie stwierdzili, że Wyspiańskiego trzeba czytać głośno i ze swadą, której nie brakowało naszym lektorom.

A gdy „Wesele” się skończyło, przyszedł czas na weselne jadło. Były kołacze i chleb ze smalcem oraz ogórki z beczki. Za dekorację i wystrój odpowiadały panie bibliotekarki, które dołożyły wszelkich starań, aby spotkanie przebiegło w miłej i weselnej atmosferze. Wszystkim, którzy tego dnia nas odwiedzili serdecznie dziękujemy.

 

 

Galeria zdjęć: