Narodowe czytanie nowel polskich

IMG 5165

 

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego tradycyjnie włączyła się w organizację ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie. Piątego września przez blisko trzy godziny zebrani goście wsłuchiwali się w znane i mniej popularne opowiadania znamienitych polskich pisarzy  XIX i XX wieku. Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia listu prezydenta Andrzeja Dudy, który uzasadniając wybór tegorocznych lektur napisał:

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Nowele czytaliśmy w porządku chronologicznym, według daty powstania. Głośne czytanie rozpoczęli uczniowie PZ nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach pod opieką Pani Jolanty Szlachetko. Przygotowali fragmenty noweli Henryka Rzewuskiego „Sawa” oraz kończące spotkanie opowiadanie Bruno Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków” . Następną w kolei była „Katarynka” Bolesława Prusa. Tekst przygotowali uczniowie Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach pod przewodnictwem dyrektora Pani Ilony Kuli. Fragmenty noweli „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej przeczytali uczniowie Szkoły Podstawowej w Czańcu, których przygotowały Panie Iwona Sklorz oraz Marzena Tomiak. Piękną interpretację „Sachem” Henryka Sienkiewicza przygotowała Pani Stanisława Medakiewicz.Dym” Marii Konopnickiej usłyszeliśmy z kolei w interpretacji uczniów Powiatowego Zespołu nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach pod kierunkiem Pani Anny Kapci. Trudną i bardzo zaangażowaną nowelę „Rozdziobią nas kruki, wrony…”Stefana Żeromskiego usłyszeliśmy w interpretacji Pani Agnieszki Klęczar, a mało znane publiczności opowiadanie Władysław Reymonta „Orka” odczytała Pani Magdalena Kubica, która wraz z seniorami reprezentowała Dzienny Dom Senior Wigor.

To był wyjątkowy wieczór. W gronie publiczności znaleźli się nasi przyjaciele i sympatycy: przewodniczący kęckiej Rady Seniorów Jerzy Kolasa, radna Mirosława Nycz, członkowie grupy K.M.BA, wierni czytelnicy. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie .

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

 

 

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader