← powrót do archiwum

Taneczna Noc Bibliotek już za nami

Tagi: , , ,
  • Podziel się ze znajomymi:
Taneczna Noc Bibliotek 09.06.2018

Ponad 1800 bibliotek za całej Polski wzięło udział w akcji Noc Bibliotek, która zaplanowana została na 9 czerwca. Kęty również od kilku lat angażują się w wydarzenie, organizując atrakcje dla swoich czytelników.

Podczas tegorocznej odsłony Nocy Bibliotek postawiliśmy na taniec i muzykę. Zaprosiliśmy Państwa do udziału w warsztatach tańców historycznych, które poprowadzili tancerze ze Szkoły Tańca Jane Austen z Krakowa. Grupa artystów propaguje tańce dla dam i dżentelmenów. Są to historyczne tańce balowe popularne w okresie od XVII do początku XX wieku na terenie całej Europy. Zajmuje się również współczesnymi, szkockimi tańcami salonowymi tzw. Scottish Country Dances. Głównym okresem zainteresowań szkoły jest koniec XVIII i początek XIX wieku, epoka brytyjskiej Regencji odpowiadająca w Polsce czasom Księstwa Warszawskiego. Na salonach królowały wówczas rozmaite kontredanse oraz kadryle, a w modzie napoleoński styl empire. Wszyscy, którzy odwiedzili tego wieczoru bibliotekę, dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących organizacji bali. Poznali najbardziej popularne tańce i sami nauczyli się kilku podstawowych kroków słynnego kontredanse. Na krótką chwilę czytelnia zamieniła się w najprawdziwszą salę balową, a nasi goście w pełnych gracji tancerzy.

Po zakończeniu pokazu zaprosiliśmy naszych czytelników do ogrodu. Tam odbył się koncert zaprzyjaźnionego zespołu Bugi M, który dosłownie porwał do tańca zgromadzonych widzów. Szlagiery z dawnych lat wyśpiewane wspólnie z publicznością rozbrzmiewały w ogrodzie do zmroku. Tego wieczoru można było również wypożyczyć książkę, a nawet zwrócić tę przetrzymaną, bez konieczności uiszczania opłat. Dla miłośników książki zorganizowano również kiermasz obfitujący w literackie perełki.  Nad całością czuwał oczywiście zespół biblioteczny, który dołożył wszelkich starań, aby ta noc była wyjątkowa. Piękne dekoracje, oryginalna ramka do zdjęć, aromatyczna kawa i pyszne ciasto to zasługa pań bibliotekarek, które tego wieczoru dały z siebie wszystko. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas!