Zakończenie projektu "Ziemniaczany król"

o87666d

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach wraz z bibliotekami filialnymi zakończyła właśnie realizację projektu „Ziemniaczany król”, realizowanego dzięki finansowemu wsparciu Fundacji BGK. Za nami dziesięć  wyjątkowych spotkań dotyczących postaci Henryka Dołkowskiego i  jego ziemniaczanego dziedzictwa. W dziewięciu spotkaniach uczestniczyło ponad pięćdziesięciu uczniów lokalnych szkół, w dziesiątym podopieczni Dziennego Domu Senior Wigor. Wszyscy bez wyjątku uznali Henryka Dołkowskiego za postać nietuzinkową i arcyciekawą.

            Podczas realizacji zajęć skupiliśmy się na kilku podstawowych zagadnieniach. Chcieliśmy opowiedzieć młodym odbiorcom o życiu „Ziemniaczanego króla” i jego osiągnieciach. W tym celu stworzyliśmy wystawę posterową, którą oglądać można w filii Nowa Wieś i w bibliotece głównej. Powstał też folder, mający formę gawędy, a narratorem jest sam Henryk Dołkowski, który oprócz przedstawienia istotnych faktów ze swego życia, przemyca jeszcze przesłanie dla czytelnika. Aby temat był dla uczniów atrakcyjny, wykorzystaliśmy formę interaktywnej prezentacji, a także zaproponowaliśmy zabawę w edytora tekstu prasowego. Dzieci poradziły sobie koncertowo z tym zadaniem, udowadniając swoje umiejętności czytania ze zrozumieniem i łączenia faktów.

Uczestnicy projektu poznali również sporo interesujących faktów o historii ziemniaka i jego właściwościach, nie tylko smakowych. W zajęciach wykorzystaliśmy detektor przewodnictwa, zestawy makey-makey, płyn Lugola i Helliga. Dzieci przekonały się, że ziemniak nadaję się doskonale do stworzenia baterii, a podłączone do niego diody świecą. Jednocześnie można na nim grać jak na pianinie czy bębnie, co umożliwiają płytki do kodowania i eksperymentowania. Analizowaliśmy skład chemiczny gleby i jej poziom ph, korzystając z próbek ziemi z Nowej Wsi, Bulowic, Kęt, Bielan i Łęk. Obserwacje były bardzo ciekawe, a wyciągnięte wnioski potwierdziła internetowa mapa gleby. Bogatsi o tę wiedzę, uczestnicy zajęć sadzili ziemniaki, by potem opiekować się nimi w domu. Sporo emocji wywołały eksperymenty z płynem Lugola służącym do wykrywania skrobi. Dzieci obstawiały, w których produktach spożywczych można ją znaleźć i który z nich zabarwi się na czarno. Dużo zabawy było również podczas zajęć plastycznych Ziemniak jako tworzywo twórcze świetnie nadaje się do stworzenia śmiesznych potworków i pieczątek, którym ozdabiano torebki i papier prezentowy. Uzupełnieniem zajęć były warsztaty kulinarne, podczas których powstały placki ziemniaczane, frytki, kluski śląskie i kartacze. Na samo wspomnienie cieknie nam ślinka, zwłaszcza że zajęcia prowadziły wspaniałe nowowiejskie gospodynie.

            Podczas realizacji tego projektu staraliśmy się odczarować historię i przekazać ją młodemu pokoleniu w sposób ciekawy i nietuzinkowy. Dbaliśmy o to, by przekraczać schematy i wyzwalać w dzieciach kreatywność oraz krytyczne myślenie. Mamy nadzieję, że nam się udało. Kończąc realizację projektu, nie kończymy jednak spotkań poświęconych „Ziemniaczanemu królowi”. Temat ten dopisujemy do długiej listy propozycji zajęć edukacyjnych, realizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach.

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader