Książkowa podróż zakończona

Biblioteka w Kętach

 

logo podróż po krainie książek

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego zakończyła właśnie realizację projektu „Podróżnicy po krainie książek” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Zadanie dedykowane było dzieciom, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem i biblioteką. Koncepcja projektu bazowała na utrzymaniu uwagi i zainteresowania młodego czytelnika wokół książki i procesu jej powstania oraz wyzwoleniu dziecięcej kreatywności i ekspresji słownej. Każdy zdeklarowany uczestnik projektu został zaproszony do udziału w programie lojalnościowym i otrzymał mini-paszport do krainy książek. Za każdą podjętą aktywność przewidzianą w zadaniu (wypożyczanie książek, udział w spotkaniach i warsztatach) otrzymał naklejkę. Za uzupełnienie wszystkich rubryk w paszporcie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową. Wydaliśmy 100 paszportów, które w zdecydowanej większości zostały już uzupełnione.

W ramach zadania zorganizowane zostały ponadto ciekawe spotkania i warsztaty, w których mógł wziąć udział każdy zainteresowany- nie tylko posiadacz paszportu.

Podczas wakacji zaprosiliśmy dzieci na cykl warsztatów ilustratorskich. Anna Kaszuba Dębska uczyła dzieci tworzenia własnych książek metodą leporello. Dzięki inspiracji tej wyjątkowej ilustratorki uczestnicy zajęć stworzyli nietuzinkowe opowieści. Joanna Jagiełło z kolei przeprowadziła warsztaty detektywistyczne. Dzieci poznały zasady konstruowania fabuły powieści szpiegowskiej i same zmierzyły się z tym gatunkiem. O skarbach wykopywanych z ziemi, znajdowanych na strychu, w pamiątkach po rodzicach i dziadkach, o tolerancji, historii Polski dzieci rozmawiały z Cezarym Harasimowiczem, autorem pięknej książki "Mirabelka".

Podczas warsztatów z Marianną Oklejak dzieci tworzyły pocztówki z wakacji, ucząc się czym jest perspektywa.

Jakub Skworz przybliżył dzieciom zasady powstawania powieści biograficznej, opowiadając nietuzinkową historię Marie Curie Skłodowskiej. Pan Poeta zaprosił nas do kolorowej i twórczej zabawy, której bazą były autorskie wiersze.

Część spotkań odbyła się w internecie. Spotkaliśmy się z Panią Zofią Stanecką, która opowiedziała o kulisach powstawania lubianej przez dzieci „Basi”. Z kolei Wojciech Widłak i Elżbieta Wasiuczyńska opowiadali o procesie pisania i ilustrowania książki o Panu Kuleczce. Wspólnie z autorami świętowaliśmy osiemnaste urodziny tej postaci.  Podczas spotkania z Justyną Bednarek dzieci poznały bliżej twórczość autorki popularnej lektury szkolnej, wypytały o plany na przyszłość i źródło inspiracji. Wszystkie nagrania dostępne są na naszej stronie internetowej.

Ponadto  uczestnicy projektu zostali zaproszeni do udziału w konkursie literacko-plastycznym, którego celem było napisanie i zilustrowanie własnej książki. Na konkurs wpłynęło ponad 30 prac.

"Podróżnicy po krainie książek" to zadanie innowacyjne, akcentujące istotną rolę książki w życiu każdego człowieka, zachęcające do korzystania z biblioteki i jej zbiorów, wyzwalające kreatywność i pomysłowość. Zadaniem tym chcieliśmy przekonać, że czytanie książek może być świetną rozrywką i zabrać każdego w niezwykłe miejsca i rewiry, dostępny tylko dla tych, którzy odważą się użyć własnej wyobraźni.

 

1.jpg 119746554_4056605664356079_8640539330536148093_n.jpg 2.jpg

3.jpg IMG_1217.jpg IMG_1226.jpg

IMG_1252.jpg IMG_1296.jpg IMG_1309.jpg

IMG_1340.jpg IMG_1370.jpg IMG_1427.jpg

IMG_1441.jpg IMG_1450.jpg IMG_1565.jpg

IMG_1814.jpg IMG_1817.jpg IMG_4072.jpg

IMG_4113.jpg IMG_4131.jpg Schowek01.jpg

Schowek02.jpg Schowek03.jpg Schowek06.jpg

Schowek08.jpg

Odsłon: 419