Biblioteczny sposób na zabawę

Kolaż zdjęć

 

Ferie to czas beztroskich zabaw na śniegu. Możemy ulepić bałwana, pojeździć na łyżwach czy nartach. Po intensywnym semestrze, każdy uczeń wyczekuje ich z niecierpliwością, marząc o odpoczynku i swobodzie.

      Mediateka – filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach, która swoją siedzibę ma w kamienicy Rynek 13 -  tegoroczny plan zajęć feryjnych oparła na założeniu: „ucz się i baw”. W myśl tej zasady przez dwa tygodnie odbywały się cykle spotkań o charakterze plastycznym oraz konstruktorskim i technologicznym. Dodatkiem do twórczo-edukacyjnej warsztatowej mieszanki były spotkania z planszówkami, na których dzieci ćwiczyły koncentracje, logiczne myślenie, a przede wszystkim świetnie się bawiły.

      W pierwszym tygodniu ferii na zajęciach „Każde dziecko to potrafi”, nasi uczestnicy stworzyli pejzaże z plasteliny. Ta misterna praca, wymagająca precyzji przyniosła zachwycające efekty – gotowe do oprawienia obrazki o zimowej tematyce. Na drugim spotkaniu z papieru powstały przeróżne ulubione postacie z bajek. Dzieci przekonały się, że przy pomocy skrawków kolorowego papieru, kleju oraz nożyczek mogą powstać cuda. Na „Warsztatach Młodego Konstruktora”  pierwszy tydzień ferii był nie lada wyzwaniem. Nasi mali konstruktorzy stworzyli prasę hydrauliczna z patyczków do lodów, której mechanizm oparty był na strzykawkach, żyłce oraz wodzie. Powstały również świecące kartki na Dzień Babci i Dziadka. Zajęcia z majsterkowania rozwijają w dzieciach nawyk analitycznego myślenia, przewidywania przyszłych działań, a do tego są bardzo kreatywne. Każdy z uczestników mógł zabrać swoje prototypy do domu i samemu je przerabiać i udoskonalać.

    Drugi tydzień ferii był równie atrakcyjny. Młodzi Konstruktorzy poznali naszych niebieskich bibliotecznych przyjaciół – Dasha i Dota i zostali zaproszeni na bal. Wiadomo, że do każdego balu trzeba się odpowiednio przygotować, więc uczestnicy warsztatów musieli przy pomocy klocków Lego zbudować robotom przebrania, a następnie nauczyć je tańczyć, programując odpowiedni program. Wystrzałowe zajęcia dodały dzieciom kolejny prototyp do kolekcji – tym razem była to wyrzutnia do kulek z papieru i foli. Jedne z plastycznych zajęć zaplanowane były w nurcie EKO. Z kartonów, butelek i nakrętek powstały futurystyczne i zabawne roboty. Na drugim spotkaniu każdy mały artysta z patyczków do lodów stworzył kolorową zawieszkę w kształcie domku. Idealnie sprawdzą się jako drobny upominek lub domowa dekoracja.

                W bibliotekach filialnych również nie brakowało atrakcji. W filii w Łękach dzieci dużo rozmawiały o życiu swoich rówieśników 100 lat temu. Poznały dawne zabawy, uczyły się czytać gwarą i pisać na drewnianych tabliczkach. W dzielnicy Podlesie dzieci rozwijały swoje talenty plastyczne. Stworzyły piękne budki dla ptaków i czekolodawnik, czyli dekoracyjne opakowanie na słodkości dla swoich dziadków. Wzięły udział w konkursie czytelniczym i z chęcią rozwiązywały literackie zagadki. Nie zabrakło gier planszowych i wspólnych rozmów. W filii w Nowej Wsi dzieci tworzyły obrazy przestrzenne z wykorzystaniem tektury oraz czarno-białe portrety inspirowane książką „Piekarz-Kominiarz”. W filii obyło się także szkolenie online z zakresu kompetencji medialnych, warsztaty kreatywne, na których powstały roboty rysujące, roboty ze szczoteczki do zębów czy wreszcie świecące kartki dla ukochanych Babć i Dziadków. Nie zabrakło również zajęć z kodowania z użyciem zestawów mechatronicznych Makey Makey. Chwile przerwy umilały dzieciom gry towarzyskie. W filii w Bielanach dzieci spotykały się na sześciu warsztatach, podczas których wykonały laurkę dla babci i dziadka, rozwiązywały zagadki i trenowały pamięć, układały puzzle, grały w planszówki. Szalały również na śniegu, który malowały rozwodnionymi farbami.

      Ferie to dla nas bibliotekarzy bardzo aktywny czas. Staramy się, aby nasza oferta była atrakcyjna, a dzieci wychodziły z zajęć zadowolone i uśmiechnięte. Mamy nadzieję, że w tym roku również udało się nam spełnić postanowienie, aby nasze warsztaty bawiły i uczyły. Dziękujemy uczestnikom zajęć za mile spędzony czas. Pragniemy również podziękować sponsorom - Beskid Media i Grupie Kęty, którzy wsparli materialnie nasze działania i umożliwili ich realizację.

 

 

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader