Zakończenie kursów komputerowych

Kolaż zdjęć 6 grup seniorów

Technologia coraz bardziej wchodzi w nasze codzienne życie. Komputer, tablet czy telefon stają się przedłużeniem naszych zmysłów, pomagają w szybkim komunikowaniu się, kształceniu oraz często stają się źródłem naszej rozrywki. Młodsze pokolenia szybko adaptują wszystko to, co nowe, ale już dla osób starszych może stanowić to swojego rodzaju wyzwanie. Aby sprostać oczekiwaniom skomputeryzowanego świata, Gminna Biblioteka Publiczna od kilkunastu lat prowadzi regularne zajęcia dla seniorów w celu podniesienia ich kompetencji cyfrowych.

W tegorocznej edycji kursów komputerowych, która obejmowała czas od listopada 2021 roku do czerwca 2022, przeszkoliliśmy w trakcie 122 godzin 64 seniorów. Uczestnicy podzieleni byli na sześć grup – według preferencji oraz stopnia zaangażowania. Dwie grupy z poziomu początkującego co tydzień poznawały podstawy z obsługi komputera. Wytrwale ćwiczyły poruszanie się myszką komputerową, tworzyły i formatowały teksty w edytorze tekstowym oraz poznawały tajniki Internetu. Bardzo duża część zajęć w obu grupach poświęcona została poczcie elektronicznej, aby w dobie  e-urzędów mogli sprawnie wysyłać i odbierać wszelkiego rodzaju pisma. Z kolei uczestnicy poziomu zaawansowanego doskonalili swoje kompetencje, ucząc się robić zakupy w Internecie czy wirtualnie spacerować po zakątkach świata. Dla obu grup, Facebook nie ma już tajemnic, a dzięki umiejętnościom wykorzystania narzędzi Google (Mapy, Tłumacz, Dysk, Youtube) ich codzienne życie będzie prostsze. Po raz pierwszy w bibliotecznej ofercie szkoleniowej, pojawiły się zajęcia z obsługi smartfona, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. W trakcie kursu seniorzy nauczyli się obsługiwać komunikatory (np. WhatsUp) oraz tworzyli własne kartki okolicznościowe. Ćwiczyli robienie zdjęć, prostą obróbkę i zgrywanie ich na komputer. Nie zabrakło również podstawowych zagadnień związanych z ekonomicznym i bezpiecznym użytkowaniem sprzętu. Plan każdego z poziomu szkoleń był ambitny i po brzegi wypełniony praktycznymi umiejętnościami oraz poradami.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy spędzili z nami aktywnie czas. Doceniamy ich zaangażowanie, energię i entuzjazm z jakim podchodzili do nowych wyzwań. Liczymy, że nabyte umiejętności oraz praktyczna wiedza w jakimś stopniu ułatwią codzienne życie, a technologia z całym swoim sprzętem, przestanie być taka odległa i straszna. Na jesień rusza kolejna edycja.

 

 

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader