Biblioteczny ogród społeczny

1 a zdjęcie

 

Biblioteczny Ogród Społeczny

            Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego realizuje projekt „Tajemnice Doliny Soły”, który otrzymał dofinasowanie od Fundacji Orlen. W ramach zadania tworzymy przy bibliotece ogród społeczny. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 23 marca. Poprzedziło je wiele prac przygotowawczych, w których pracowników biblioteki wspierali uczniowie kęckich szkół- Montessori Mountain School i Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci z chęcią porządkowały biblioteczne patio, czyściły mebel ogrodowe, sadziły pierwsze rośliny a nawet konstruowały samodzielnie budki lęgowe dla ptaków czy wyplatały proste dekoracje z wikliny. Wiele też czytaliśmy na temat ogrodu, nasion i znaczenia roślin. Biblioteczne patio zmieniło się nie do poznania, a zmiany na tej przestrzeni będą nadal postępować.

            Podczas inauguracji ogrodu i jego otwarcia dla mieszkańców i Czytelników było gwarnie i kolorowo. Rozpoczęliśmy od przecięcia symbolicznej wstęgi. Potem przyszedł czas na twórcze warsztaty. Dzieci z radością malowały kamienie znalezione nad brzegiem Soły i wykonywały świece z więzy pszczelej,  a dorośli tworzyli wiklinowe serca.  Każdy z naszych gości zasadził słonecznik, który zabrał do domu. Gdy roślina podrośnie można wysadzić ją do ogrodu lub na balkon. Sadziliśmy również roślinne prezenty od naszych wspaniałych Czytelników, którzy podarowali nam sadzonki kwiatów, ozdobnych traw i krzewów. Był też czas na rozmowę i filiżankę herbaty.

Przed nami jeszcze wiele ogrodowych aktywności. W planach są kolejne warsztaty i spotkania dotyczące uprawy roślin. Mamy nadzieję, że ta niewielka przestrzeń w samym centrum miasta zamieni się w oazę zieleni i stanie się miejscem spotkań miłośników ogrodnictwa. Zapraszamy!

Zdjęcie wykonane podczas warsztatów tworzęnia świecy z pszczelej węzy.

Wielkie otwarcie ogrodu społecznego. Dzieci przecinają nożyczkami czerwoną wstęgę.

Prace warsztatowe - malujemy kamienie farbami.

Zjęcie przedtawia panią z uplecionym wiklinowym sercem.

Zdjęcie przedstawia dwie dziewczynki z uplecionym wiklinowym sercem.

Link do strony na Fb

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader