Gala Konkursu Czytelnik Roku 2023

Gala Konkursu Czytelnik Roku 2023

 

Od dawna czytanie książek uznawane jest za jedną z najbardziej terapeutycznych aktywności, mogących korzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Zarówno literatura piękna, jak i literatura fachowa, mają potencjał łagodzenia stresu, poprawy samopoczucia oraz wspierania naszego rozwoju osobistego.

Czytanie pozwala nam oderwać się od codziennych trosk i zanurzyć się w innym świecie. W trakcie lektury możemy zapomnieć o własnych problemach i przeżywać emocje bohaterów, co umożliwia chwilowe odreagowanie i regenerację sił psychicznych. Ten stan można porównać do snu na jawie. Poprzez identyfikację z postaciami literackimi, czytelnicy rozwijają umiejętność empatii i zrozumienia dla różnych perspektyw życiowych. Może to pomóc w lepszym radzeniu sobie z własnymi problemami oraz w budowaniu zdrowszych relacji z innymi ludźmi.

Książki często zawierają mądrość życiową, inspirujące historie sukcesu lub poradniki, które mogą wspomagać nasz rozwój osobisty. Poprzez czytanie możemy zdobywać nowe umiejętności, pogłębiać wiedzę na różne tematy oraz poszerzać horyzonty myślowe. Czytanie może stanowić formę terapii dla osób doświadczających traumy lub trudności emocjonalnych. Często bohaterowie literaccy przechodzą przez podobne doświadczenia, co czytelnicy, co może pomóc im zrozumieć i przetworzyć własne emocje.

Zanurzenie się w lekturę może być doskonałym sposobem na relaksację i redukcję stresu. W momencie skupienia na tekście, nasz umysł zwalnia tempo i odpoczywa od codziennego pośpiechu i natłoku informacji. Czytanie pobudza naszą wyobraźnię i kreatywność, otwierając drzwi do fantastycznych światów i pomysłów. Dzięki temu możemy rozwijać umiejętność abstrakcyjnego myślenia oraz elastyczność umysłu. Ponadto wzmacniamy swoją pamięć, koncentrację oraz zdolności analizy i syntezy informacji, co korzystnie wpływa na nasze zdolności poznawcze.

Książki są lekiem podawanym bez recepty, bez negatywnych skutków ubocznych. Ich regularne czytanie może przyczynić się do kształtowania własnego zdania i poszerzenia horyzontów myślowych.

Tymi słowami powitaliśmy zaproszonych na XIX galę konkursu Czytelnik Roku gości, czyli dzieci, młodzież i ich rodziców. Laureaci konkursu to osoby, które czytają bardzo dużo, a książka jest stałym elementem ich codzienności. W 2023r. nasi laureaci przeczytali wspólnie aż 6490 książek, bijąc ubiegłoroczny rekord o ponad 800 wypożyczeń. To dla nas wielka radość i duma!

Patronat nad wydarzeniem od kilku lat obejmuje Burmistrz Gminy Kęty. Urząd reprezentował zastępca burmistrza – Pan Rafał Ficoń, który pogratulował laureatom i wręczył nagrody książkowe.

W grupie dzieci do lat 7 nagrodziliśmy 16 osób, w tym trzy zaczytane rodzeństwa, które wspólnie przeczytały 4084 książki. Listę otwiera Mikołaj Nowicki, który na swym koncie ma aż 589 książek! Na drugim miejscu znalazł się Bartłomiej Adamus, który przeczytał 527 książek. Miejsce na podium przypadło również Bartłomiejowi Korczykowi, który przeczytał 372 książki.

Kolejne miejsca zajęli Lena Śliwa, Hanna Grocholska, Zuzanna Harat, Wiktoria i Weronika Żywioł, Antonina i Ignacy Matusiak, Ignacy Wiercimak, Eryk i Olga Kliza, Joanna Jamróz, Dawid Misterowicz i Nina Szyc.

W grupie dzieci z klas I-III czytelnikiem roku został Mikołaj Bednarz, który przeczytał 232 książki, tuż za nim Aleksander Szyc, który na swym koncie ma 144 książki oraz Emilia Kowalska ze 130 tytułami.

Kolejne miejsca zajęli Emila Martyniak, Milena Tomala, Paweł i Michał Miesterowicz, Paweł Pszczółka, Laura Brzozowicz, Emilia Laszczak, Milena Matusiak, Jakub Formas, Klara Bąbska, Mikołaj Ziętek. Grupa ta przeczytała wspólnie 1448 książek.

I wreszcie uczniowie klas IV-VIII, którzy w ubiegłym roku przeczytali 958 książek. Na najwyższym podium znalazł się Bartłomiej Chwierut, który przeczytał 186 książek, tuż za nim Witold Karkoszka – 124 tytuły oraz Szymon Łysek- 119 tytułów. Kolejne miejsca zajęli Mateusz Nikiel, Anastazja Poręba, Nina Żółkiewicz, Milena Izbińska, Aleksander Mądro, Emilia Mrzygłód, Emilia Nowicka oraz Klaudia Sordyl.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

 

 

Chłopczyk prezentuje swoją nagrodę książkową oraz dyplom

 

Chłopiec prezentuje swoją nagrodę

 

 

Link do strony na FB

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader