Bolesław Żabko-Potopowicz „Diamentowa rzeka”

Tagi:
  • Podziel się ze znajomymi:
Bolesław Żabko-Potopowicz „Diamentowa rzeka”

Bolesław Żabko-Potopowicz „Diamentowa rzeka”

Jeśli choć raz zastanawiałeś się, jak to jest stać się właścicielem diamentu, co zrobić, aby go zdobyć i ile można za niego kupić, to daj się opanować „diamentowej gorączce” i wraz z głównymi bohaterami spróbuj odmienić swój los.

Walczakowie, osadnicy z Polski, mieszkają w Londrinie, w brazylijskim stanie Panama. Są właścicielami sporej działki, którą nabyli bardzo tanio. Oczekują na korzystną sprzedaż, gdyż władze stanowe postanawiają zbudować tam szosę. Niestety termin rozpoczęcia budowy przedłuża się, a rodzina marzy o kupnie posiadłości od sąsiada. Nie mając środków na jej wykupienie, Władek Walczak decyduje się ze swoim przyjacielem Staszkiem Strumińskim na ryzykowny, acz bardzo popularny w tamtych rejonach krok: postanawia zostać garimpejerem, czyli wydobywcą kamieni szlachetnych. Znalezienie najcenniejszego z nich, czarnego diamentu, odmieniłoby ich życie całkowicie. Owa dwójka wyrusza nad mały strumyk, o którym niewiele osób powinno wiedzieć. Jednak przy nim zgromadziło się już sporo poszukiwaczy, a wśród nich prawdziwy czarny charakter, Santana, który dla zdobycia kamieni jest w stanie nawet zabić.

Tymczasem z niespodziewanie dobrą wiadomością, w ślad za ojcem, wyruszają dziadek z wnukiem Michasiem, a w domu zostaje Hanka, żona Władka, czekając na szybki powrót całej rodziny. Ale z takiej wyprawy wrócić jest bardzo trudno.

Na przykładzie tej książki możemy zobaczyć, jak wiele trzeba poświęcić, zaryzykować, żeby osiągnąć wymarzony cel. Jak dużo zależy od nas samych, naszej wytrwałości, sprytu, ale i zaufania wobec przyjaciół, którzy są z nami na dobre i na złe, pragną naszego dobra i nie zdradzą nas nawet w obliczu śmierci. Odkrywamy także, że wzajemna pomoc daje szczęście obdarowanemu i dającemu. Po raz kolejny także zło zostaje ukarane, a dobroć i szlachetność zwycięża. A wszystko to ukazane jest na tle niezwykłej przyrody, w odległym, ogromnym kraju, na przykładzie polskich osadników w Brazylii.