← powrót do archiwum

Dzień Bezpiecznego Internetu za nami :-)

Tagi: , , ,
  • Podziel się ze znajomymi:
Dzień Bezpiecznego Internetu 13.02.2016 GBP w Kętach

Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

W Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach, w dniu 13.02.2016 roku odbyły się zajęcia edukacyjne dla seniorów w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzonego z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku, mającego na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 13.02.2016 GBP w Kętach

W zajęciach wzięli udział seniorzy zainteresowani nie tylko zachowaniem własnego bezpieczeństwa w czasie korzystania z Internetu ale i chcący chronić młodych członków swoich rodzin spędzających coraz więcej czasu online. Internet (inter- + ang. net - sieć) to globalna sieć komputerowa łącząca ze sobą miliony komputerów na całym świecie, umożliwiając ich użytkownikom wzajemne przesyłanie informacji za pomocą sieci telefonicznej, łączy światłowodów albo satelitarnych. Nie tylko dorośli, ale również dzieci narażone są na zagrożenia internetowe poprzez: kontakt z pornografią, pedofilią, przemocą, uzależnieniem oraz nieświadomym udostępnianiem informacji. Wobec powyższego położyliśmy nacisk na szczegółowe omówienie tej kwestii, radząc jakie stosować metody obrony przed zalewem niepożądanej informacji. Dyskutowano nad zagadnieniem zachowania anonimowości i prywatności w sieci – ćwiczenie praktyczne: usuwanie historii przeglądanych stron, ustawienia prywatności i bezpieczeństwa w przeglądarkach internetowych.

Poruszono kwestię skuteczności programów antywirusowych – ćwiczenie praktyczne: uczestnicy dowiedzieli się jak sprawdzić czy program antywirusowy jest aktualny i jak uruchomić skanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów.

Omówiono sposoby zabezpieczenia urządzeń mobilnych (np. tabletu, smartfonu.) W przypadku Androida, czyli najczęściej obecnie atakowanego mobilnego systemu operacyjnego na świecie, zwróciliśmy uwagę na konsekwencje zbyt pochopnej decyzji w instalowaniu polecanych aplikacji.

Na zakończenie zajęć obejrzeliśmy film: „Nadużywanie Internetu przez dzieci i młodzież”
Reasumując: Odpowiedni poziom świadomości zagrożeń, jest najlepszym zabezpieczeniem przed przykrymi konsekwencjami nieprawidłowego wykorzystywania najnowszych technologii.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 13.02.2016 GBP w Kętach

 

Zapraszamy do zapoznania się z darmowymi materiałami: