Ferie z EkoPaką

Tagi: , , ,
  • Podziel się ze znajomymi:
Ferie z EkoPaką 18.01.2016 zd2 TEMAT - Z ekologią za pan brat

Biblioteka w Kętach jest jedną z 50 (spośród 370 zgłoszonych bibliotek), które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez firmę INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. Ogólnopolska edycja programu „EkoPaka” zaczęła się w połowie 2015 roku i potrwa do czerwca 2016 roku. Jest to pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Biblioteki zakwalifikowane do projektu otrzymały już od firmy dwie z czterech docelowych „ekopak” – zestawów edukacyjno-zabawowych dotyczących recyklingu opakowań.

W naszej bibliotece pierwsze warsztaty ekologiczne dla najmłodszych rozpoczęliśmy w 2015 roku. Tematem tych zajęć było drewno, a „Ekopaka” zawierała materiały, dzięki którym dzieci mogły prześledzić cykl życia drewna jako surowca.
W czasie zajęć dzieci wymyślały co z drewna można wyczarować i jak dzięki recyklingowi z jego odpadów może powstać coś wartościowego. Wykorzystując przysłane w „ekopace” klocki, farby akrylowe, szablony liści, kredki i trzymetrowej rolki papieru, dzieci stworzyły makietę miasteczka z okalającymi go lasami, łąkami i rzekami.

Drugie warsztaty ekologiczne dla dzieci zorganizowaliśmy w tym roku, podczas ferii zimowych. Przedmiotem uwagi były tworzywa sztuczne. W przygotowanym cyklu zajęć pod hasłem ”FERIE z EkoPaką”, mali ekolodzy zdobyli wiedzę o tym, co potocznie nazywamy plastikiem, o jego procesie powstania, umiejętnej segregacji i recyklingu. Bardzo pomocną okazała się książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich pt. „Pod wodą/pod ziemią”. Zobrazowała w sposób czytelny dla dzieci, jak działają platformy wiertnicze wydobywające ropę naftową, surowca do produkcji plastiku. Cykl zajęć rozpoczęliśmy 18 stycznia pod hasłem: „Z ekologią za pan brat”. Grupa uczestników przekonała się, że gry i eksperymenty z tematu ekologii wcale nie muszą być nudne. Przykładem była zabawa w „zimno –ciepło” z ukrytym woreczkiem. Wybrane dziecko ukrywa przedmiot w czytelni, a inne ma za zadanie go odnaleźć, posiłkując się podpowiedzią słów „zimno–ciepło” pozostałych uczestników. Po znalezieniu z zamkniętymi oczami, dotykając tylko ręką, zgadywało, jaki przedmiot ukryty jest we woreczku. Następnie wyciągało ten przedmiot i określało, co to za surowiec i segregując go odpowiednio, wrzucało do przygotowanych pojemników ze szkłem, plastikiem, papierem, lub metalem. Ciekawą zabawą była tzw. „Pajęczyna”. Dzieci siedzące naprzeciwko siebie rzucały sobie na przemian kłębek z włóczką, tworząc w ten sposób z rozwiniętej włóczki sieć pajęczą. To zadanie uświadamiało na czym polega zamknięty obieg surowców. Równie ciekawy okazał się eksperyment z balonikami napełnionymi wodą, obrazujący wydobycie ropy naftowej, po przekuciu szpilką tryskający strumień „imitował” wytrysk ropy, surowca z którego powstaje plastik.

Kolejne warsztaty odbyły się 22 stycznia pod tytułem: „Masa dobrej zabawy”.
W trakcie zajęć dzieci bawiąc się i jednocześnie ucząc, wykonały z masy plastycznej przedmioty codziennego użytku (kubki, talerzyki), zwierzątka (jeże), rośliny (kwiaty, drzewa, liście), biżuterię. Prawie wszystkie miały ochotę na zrobienie kolejnych prac, jednak ograniczona ilość przydzielonej im masy studziła apetyty. Wniosek stąd płynął oczywisty – konieczny jest recykling, ponieważ złoża ropy naftowej jako podstawowego surowca tworzyw sztucznych, mogą się wyczerpać.

Trzecie zajęcia były niezwykle interesujące, dotyczyły tajemnic chińskiej łamigłówki – Tangramu. Odbyły się 25 stycznia i stanowiły logiczne wyzwanie dla naszych małych uczestników. Do gry oczywiście posłużyły plastikowe elementy tangramu. Dzieci, za pomocą szablonu, wykorzystując kolorowe arkusze folii piankowej, wycięły odpowiednie figury, więc każde miało własny tangram do układania, a po zajęciach mogły zabrać go do domu. Mając tak wiele przykładów racjonalnego wykorzystania produktów z tworzyw sztucznych, dzieci uświadomiły sobie, że selektywną zbiórkę śmieci należy traktować poważnie.
Na zakończenie naszych ekologicznych ferii - 29 stycznia, postanowiliśmy wrócić do tematu bogactw naturalnych, a konkretnie do zabawy z drewnem. Warsztaty plastyczne pt. „Cuda z drewna” wymagały od naszych latorośli pomysłu, jak zrobić z okrągłego drewnianego klocka czy tekturowego pudełka, małe dzieło sztuki. Do wykorzystania były materiały z ubiegłorocznej „ekopaki”, a także nazbierane w parku suche liście, gałązki brzozy, szpilki sosny, itp. Inwencja twórcza dzieci nie miała granic, przekonaliśmy się o tym, oglądając rezultaty. Trudno było wyróżnić najlepsze „dzieła”, ponieważ każda praca urzekała fantazją twórców.

Oprócz zajęć z ekologii, były również dwa seanse filmowe dla najmłodszych uczestników. Dzieci oglądały komiczne przygody niezwykłych przyjaciół ze świata zwierząt, bajecznie kolorowych postaci w dynamicznej akcji z efektownym podkładem muzycznym.

Atmosfera panująca na zajęciach “FERII z EkoPaką”, nie przypominała klimatem zimy. Było gorąco, kolorowo i zabawnie, ale przede wszystkim pożytecznie.
Łącznie w spotkaniach brało udział ok. 60 dzieci. Uczestnikami były dzieci z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Sekcji Organizowania Społeczności Lokalnej z opiekunką Joanną Szczurek i Świetlica Środowiskowa im. hm. Bronisławy Zbylut w Kętach z opiekunkami Urszulą Mitoraj i Anną Szczurek oraz czytelnicy naszej biblioteki.