← powrót do archiwum

Finał projektu: „O finansach…w bibliotece” – II edycja 2013

• Podziel się ze znajomymi:
Finał projektu: „O finansach…w bibliotece” – II edycja 2013

Wykład z ostatniego modułu na temat „N B P” i uroczysta gala rozdania seniorom certyfikatów to finał naszej czteromiesięcznej pracy w ramach projektu „O finansach w bibliotece”. Gościem specjalnym zaproszonym na tę uroczystość był Pan dr Wojciech Momot z Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie. Zakończenie szkolenia wzbudziło sporo  emocji wśród kursantów.  Taka forma wzajemnej współpracy łączy ludzi i buduje klimat wzajemnej życzliwości i zaufania. Wiele osób wyraziło chęć udziału w podobnych integrujących szkoleniach.
Puentą  uroczystości był miły akcent poetycko-muzyczny w wykonaniu lokalnej grupy „Muzyczna Kraina”. Na osłodę dla wszystkich był tort malinowy :)

Krótka refleksja podsumowująca:

Wychodząc naprzeciw trendom związanym z gwałtownym rozwojem usług bankowych,nasza biblioteka przystąpiła do projektu „O finansach…w bibliotece”, którego celem jest zwiększenie u osób 45+ umiejętności korzystania z usług i narzędzi finansowych.
      Zgodnie  z umową zaktywizowaliśmy grupę 20 osobową  do uczestnictwa w procesie edukacji z obszaru ekonomii, finansów i bankowości. Tematami wiodącymi były produkty  bankowe, produkty ubezpieczeniowe, bankowość internetowa… Analizując wypowiedzi uczestniczących w spotkaniach, stwierdziliśmy, że niektóre z osób w podobnym wieku, dysponujące podobnymi budżetami, w różny sposób wydają pieniądze. Jedni „ad hoc” nie kalkulując, inni natomiast preferują racjonalny sposób gospodarowania swoim budżetem. Jedni i drudzy nie ukrywają, że z trudem odnajdują się w dzisiejszej ekonomicznej rzeczywistości. Tak więc na zachowania finansowe seniorów wpływają czynniki socjoekonomiczne, a także aspekt psychologiczny. W nowoczesnym zarządzaniu budżetem wymierne efekty są w dużej mierze zależne od umiejętności obsługi komputera i Internetu. Fakt ten zmotywował naszych seniorów do regularnego uczestnictwa w kursach komputerowych. Udział w projekcie i zdobyta wiedza pozwoli naszym kursantom stać się świadomymi odbiorcami – klientami w dzisiejszej przestrzeni finansowej.

Spostrzeżenia:

Uczestniczące w szkoleniu osoby w wieku 45+ (dotyczy to osób pracujących fizycznie, nie mających styczności na co dzień z komputerem i Internetem, posiadających jednakże osobiste konta bankowe) o produktach bankowych dowiedziały się z kursu.

dd-orki

IMG_2546-1