Magdalena Parys, „Tunel”

  • Podziel się ze znajomymi:

Autor: Magdalena Parys   

Tytuł: „Tunel”

 

Lipcowe spotkanie DKK  pozwoliło wymienić się opinią, porozmawiać na temat sensacyjnego debiutu powieściowego Magdaleny Parys - Polki mieszkającej w Berlinie.

Berlin - miasto paradoks historii, podzielone na dwie części, w każdej z nich mieszka jeden z braci, Franz we wschodniej, Roman w zachodniej. Budowa tunelu umożliwiającego wydostanie się Franzowi spod wpływów wschodnich staje się kanwą historii ukazującej meandry polityki oraz ludzkich losów.

Franz w 1981 przedostał się tym 148-metrowym tunelem, Viktoria, uciekła w bagażniku ze Wschodu na Zachód, Magda - Polka, która wyjechała na stypendium do NRD, zakochała się we Franzu. Opowieść o życiu, miłości, wielkiej historii w tle mającej wpływ na trzy pokolenia bohaterów. Prawie żaden z nich nie wie o sobie wszystkiego, prawie każdy jest

w istocie kimś innym, niż wydaje się pozostałym. Fałsz udaje prawdę, a ci, którzy mają władzę potrafią również świetnie manipulować ludźmi, dla których tunel staje się podtrzymaniem coraz bardziej podupadających nadziei. Kto kim manipuluje?

Czytelnik wchodzi wraz z autorką w coraz głębszy i bardziej rozgałęziony tunel jednakże nie można się w nim zagubić, gdyż prowadzi ona nas pewnie wytyczonymi przez siebie ścieżkami. Udany debiut Magdaleny Parys był dla klubowiczek zajmującą lekturą.

lipiec2013