← powrót do poprzedniej strony

Aleksander Minkowski „Gruby”

  • Podziel się ze znajomymi:
Aleksander Minkowski „Gruby”

Każda inność, zwłaszcza ta zauważalna gołym okiem, potrafi wzbudzić u człowieka skrajne emocje. Ludzie nie potrafili i nie potrafią zaakceptować osób wyróżniających się, odmiennych tylko zewnętrznie, ale wewnętrznie pragnących tego co wszyscy: akceptacji, zrozumienia, możliwości przebywania w grupie, normalnego życia. Szczególnie dzieci i młodzież są skłonni do powierzchownych ocen, bez bliższego poznania drugiej osoby. Tak też dzieje się w powieści „Gruby”.

Już sam tytuł wskazuje na główny problem dręczący naszego bohatera. Maciek ma sporą nadwagę, ale nie zawsze tak było. Zaznał czasów głodu, mieszkając w Komi. Wtedy był zwykłym chłopcem, często nie mającym co do ust włożyć. Trwała wojna, brakowało wszystkiego. Po przeprowadzce do Polski, gdy nastały czasy pokoju i żywności było pod dostatkiem, chłopak objada się nadmiernie. Je stanowczo za dużo i zbyt często. Boi się głodu. To powoduje ciągłe przybieranie na wadze. W szkole dzieci wyśmiewają się z niego. Z czasem udaje mu się znaleźć przyjaciół, którzy go akceptują, najpierw jednak jest długo wyśmiewany, nawet bity. Zranione uczucia, niemożność pogodzenia się z odrzuceniem doprowadzają chłopca do głębokich przemyśleń: w ludzi trzeba „patrzeć głębiej, składać jak łamigłówkę, nie pomijając żadnego rysu, żadnej cechy, żadnego postępku (…), bo wszyscy są skomplikowani, równocześnie źli i dobrzy, wielobarwni, o wszelkich odcieniach. Tylko nieliczni są zdecydowanie szlachetni albo bez reszty źli”. Sam postanawia się zmienić…

W powieści tej poruszonych zastało wiele problemów wciąż aktualnych, z którymi spotyka się młodzież, jak chociażby pierwsza miłość, przyjaźń, akceptacja odmienności, koleżeństwo, wzajemna pomoc. Każdy z nich możemy podejrzeć w czasach wojny i pokoju.

Ciekawie wplecione wątki przygodowe szybko wciągają w lekturę. Szkoła, do której uczęszcza Maciek, była wcześniej klasztorem, a w nim znajdują się podziemia, do których zaginął klucz. W tą historię zamieszanych jest wiele osób, a zakończenie jej zaskakujące… Czy klucz się odnajdzie? Jak Maciek poradzi sobie w dalszym życiu i czy coś go odmieni?