← powrót do poprzedniej strony

Aleksandra Belinda „Dzika Lawenda”

  • Podziel się ze znajomymi:
Aleksandra Belinda „Dzika Lawenda”

Życie bardzo często pozbawia nas bliskich zbyt wcześnie. Zbyt szybko każe nam decydować o swoim losie, zazwyczaj gdy nie jesteśmy do tego przygotowani. Niejednokrotnie dokonujemy wtedy nietrafnych wyborów, gubimy swoje własne ja przy spotkaniu z niewłaściwymi osobami i zapominamy o marzeniach, prawdziwych wartościach, ludziach dla których kiedyś byliśmy ważni.

W przypadku Simone Fleurier było podobnie, ale tylko po części. Jako trzynastolatka straciła w tragicznych okolicznościach ojca. Zmuszona przez wuja opuszcza rodzinną farmę produkującą olejek z lawendy, zostawia wszystko co jej drogie i wyrusza do Marsylii. Tam jej życie zostaje podporządkowane ciężkiej pracy w pensjonacie u niezwykle surowej ciotki. Jeden z jej pokoi wynajmuje niejaka Camille, tancerka rewiowa. Dziewczyna rozmawia z nią, potem często wyprowadza jej psa na spacer, aż w końcu jednego razu podąża za nią i tym sposobem wstępuje do całkiem innego świata, którym jest rewia. Z początku pomaga przy reperacjach strojów, szybko jednak jej talent zostaje zauważony i występuje na scenie. Dostaje kolejne role, wyprowadza się od ciotki i żyje na własny rachunek. Z czasem ma swojego agenta, ale zagrożenie widzi w niej Camille, która zrobi wszystko, by Simone nie dostała tego, co chce i to nie raz. Jednak nasza bohaterka nie daje się bezkrytycznie podporządkować nieodpowiedniemu towarzystwu, zawsze ma swoje zdanie i kieruje się dobrem swoim i innych. Nie daje się wmanewrować w brudne zasady show biznesu, nawet gdy staje się wielką gwiazdą. Jest u szczytu sławy, ma narzeczonego, gdy wybucha druga wojna światowa. Jej dotychczasowe życie bardzo się zmienia. Aktorka angażuje się w ruch oporu, pomaga wielu osobom przetrwać wojnę, zaskakuje wielokrotnie swoimi decyzjami. W jej życiu scenicznym i osobistym zmienia się tak wiele…

Książka ta napisana z niezwykłą lekkością nie pozwala szybko o sobie zapomnieć. Losy Simone opowiedziane zostały na niezwykle interesującym tle. Bardzo dobrze zostały odzwierciedlone realia życia gwiazdy występującej w rewiach Marsylii, Paryża, Berlina i Nowego Jorku. Historyczne fakty i sławne osobowości, jak Coco Chanel, Josephine Baker czy Renoir dodatkowo ubogacają tą opowieść. Znajdziemy w niej miłość i nienawiść, radość i ból, poświęcenie i oddanie. Zobaczymy prawdziwego człowieka nieobojętnego na innych, wrażliwego i pragnącego odnaleźć swój dom, ukochanego i szczęśliwe życie. A w tle muzyka, taniec i śpiew.