Święto projektu Eko-lato

  • Podziel się ze znajomymi:

Gdyby EKO-LATO trwało dłużej, wszyscy mieszkańcy naszej gminy, jak jeden mąż, samodzielnie piekliby chleb, czerpali papier, nie mówiąc już o masowym porzucaniu samochodów na rzecz koni. Niestety, projekt ów został już zamknięty.

img_1190

20 sierpnia w skwarnych, południowych godzinach, na słonecznym patio Gminnej Biblioteki Publicznej oficjalnie zakończyło się EKO-Lato. Stawili się niemal wszyscy młodzi ekolodzy. Tłem tego podsumowującego spotkania była wystawa prac: zielników, plakatów i obrazów wykonanych przez dzieci podczas poprzednich spotkań. Każdy uczestnik mógł przez chwilę poczuć się jak artysta na wernisażu. Oczywiście mali twórcy zabrali swoje dzieła, by w domu i na podwórku szerzyć wiedzę o ekologii.

img_1203

A testem owej świeżo nabytej mądrości była anonimowa ankieta. Ponieważ wszyscy uczestnicy pilnie słuchali przewodników i animatorów, pytania nie nastręczały większych trudności. Osiągnęliśmy kilkunastoprocentowy przyrost wiedzy ekologicznej.

img_1195

Głównym punktem programu okazały się niepozorne torty, które wzbudziły najwięcej emocji, dyskusji i merytorycznych analiz na temat… dokładki. I tak oto młodzi ekolodzy wrócili do domów mądrzejsi, wzbogaceni w mnóstwo nowych informacji, świadomi potrzeby dbania o środowisko i przede wszystkim najedzeni.

img_1200 

W takiej to sympatycznej atmosferze zakończono niemal dwumiesięczny wakacyjny eko-kurs. Łącząc naukę i zabawę animatorzy uświadomili dzieciom i młodzieży, jak ważna jest troska o naturę i czym może grozić bagatelizowanie tej kwestii. Temu nadrzędnemu celowi służyły wszystkie wycieczki. Dla przypomnienia: dzieci odwiedziły: elektrownię szczytowo-przepompową w Porąbce, chatę chlebem pachnącą w Górkach Małych i gospodarstwo agroturystyczne w Stryszowie. Jednak w myśl zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie”, odwiedzono też te miejsca w samych Kętach, które mocno wrosły w tutejszy krajobraz, jak KOMAX czy oczyszczalnia ścieków. A, jak przekonali się uczestnicy, to na barkach tych przedsiębiorstw spoczywa znaczna część ciężaru odpowiedzialności za czystość w gminie. Dzieci mogły też zajrzeć do urokliwych, acz nie zawsze dla nich dostępnych miejsc, jak tutejsze ranczo czy ogrody ojców franciszkanów. Egzotyczne dla młodego pokolenia życie przodków przybliżono na lekcji muzealnej, a różnorodności lokalnej flory poświęcony był wykład plenerowy doktora Krzysztofa Klęczara. Recykling i segregowanie śmieci były tematem warsztatów artystycznych, na których również zajmowano się fotografią, malarstwem oraz pisaniem listów na papierze czerpanym.

 

Słowa  uznania i podziękowania należą się współpracującym z nami partnerom projektu tj. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Wydziałowi Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy w Kętach, świetlicy środowiskowej oraz Telewizji Kablowej itvkety.

 

A nam pozostaje mieć nadzieję, że po słonecznym eko-lecie nadejdzie kolorowa eko-jesień, śnieżna eko-zima i radosna eko-wiosna, i że w naszej gminie rośnie młode pokolenie obywateli świadomych konieczności walki o czyste otoczenie i pełnych szacunku dla przyrody.