← powrót do aktualności

Targi Książki im. Ambrożego Grabowskiego

Tagi: ,
  • Podziel się ze znajomymi:
Targi Książki Regionalnej

W związku z jubileuszem 150-letniej rocznicy śmierci Ambrożego Grabowskiego, Rada Miejska ogłosiła rok 2018 jego imieniem. Chcąc uczcić pamięć sławnego Kęczanina, wybitnego badacza historii i regionalisty, lokalne instytucje kultury ( Dom Kultury w Kętach, Gminna Biblioteka Publiczna i Muzeum) wraz z Urzędem Gminy w Kętach organizują pierwsze w  Małopolsce Targi Książki Regionalnej.  Celem przedsięwzięcia jest promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, dorobku naukowego i twórczego poetów, pisarzy,  historyków, badaczy dziejów. W zaplanowanej na 30 września imprezie swój udział potwierdził Robert Makłowicz, który opowie między innymi o swoich podróżach. 

Teren Domu Kultury tego dnia zamieni się w tętniącą życiem skarbnicę wiedzy. W holu głównym znajdować będą się stanowiska wystawiennicze. Na chwilę obecną chęć udziału w imprezie wyraziły Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Lokalna Grupa Działania „Dolina Soły”, Towarzystwo Miłośników Kęt, Towarzystwo Miłośników Porąbki…Honorwy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Burmistrz Gminy Kęty.

W Sali widowiskowej, począwszy od uroczystego otwarcia targów o godzinie 10.00 odbywać będą się ciekawe wykłady, prelekcje i występy artystyczne. Będzie to okazja, aby poznać bliżej dziedzictwo Ambrożego Grabowskiego i jego następców czy nauczyć się kilku słów po wilamowsku.  W Sali kameralnej odbywać będą się spotkania literackie. Tam zapraszamy wszystkich miłośników prozy i poezji.

O godzinie 11. 30 zapraszamy na przedpołudniową Kawę z literami, czyli mini prezentacje swojego dorobku twórczego. Zgłoszenia do udziału w spotkaniu można kierować na adres Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach. O godzinie 13.00 zaplanowano spotkanie autorskie z Hanną Greń- pisarką z Bielska Białej, specjalistką od kryminałów. O godzinie 14.30 z kolei odbędzie się  spotkanie z Magdaleną Majcher, autorką powieści obyczajowych z interesującymi wątkami historycznymi.  Dla uczestników spotkań autorskich przewidziano miłe książkowe niespodzianki.

Targi Książki Regionalnej są imprezą rodzinną. Oprócz ciekawych spotkań dla dorosłych (warsztaty rękodzieła prowadzone przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach, warsztaty języka gwarowego)  i wykładów zaplanowano również ciekawe zajęcia dla dzieci. O godzinie 10.30 rozpoczną się Poczytanki, czyli głośne czytanie bajek i opowieści, następnie odbywać będą się warsztaty piśmiennicze i  komiksowe.

Dodatkowo odbędzie się terenowa gra książkowa Książkogranie. W różnych punktach miasta pozostawimy dla graczy okładki książek. Wskazówki, jak do nich dotrzeć opublikowane będą w internecie na fanpagu biblioteki w dniu targów.  Z odnalezioną okładką należy udać się do Domu Kultury po odbiór właściwej książki. Wszystkich zainteresowanych poznaniem kęckich losów Ambrożego Grabowskiego zapraszamy na spacer z dr Andrzejem Małysą, który rozpocznie się o godz. 13.00 pod Domem Kultury.

Mamy nadzieję, że każdy z odwiedzających znajdzie coś ciekawego i inspirującego. Bądźmy dumni z naszej małej ojczyzny, szanujmy i pielęgnujmy lokalne dziedzictwo. Pozwólmy przemówić tradycji podczas Targów Książki Regionalnej im. Ambrożego Grabowskiego.  Zapraszamy!