← powrót do aktualności

„Wyprawka czytelnicza” dla najmłodszych

Tagi:
  • Podziel się ze znajomymi:
Wyprawka czytelnicza

Właśnie ruszył projekt pod hasłem Wyprawka czytelnicza, realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach we współpracy z Wydziałem Świadczeń Urzędu Gminy Kęty, z finansowym wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książka powinna być stałym elementem rzeczywistości każdego człowieka, zwłaszcza dziecka. W dobie cyfryzacji i ogólnej dostępności urządzeń elektronicznych, które są swoistymi złodziejami czasu, rodzice winni zwrócić szczególną uwagę na kontakt dziecka ze słowem pisanym, by wyrobić w nim nawyk czytania, nie tylko oglądania obrazków. Wspólne czytanie to świetna zabawa i szansa na wspólne bycie razem. Czytanie łączy, zbliża, buduje emocjonalną więź między dzieckiem a rodzicem. Wczesne czytanie wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka, uspokaja i relaksuje. Odpowiednio dobrana książka rozwija umysł, uczy, poszerza wiedzę i kształtuje wyobraźnię.

Wyprawka książkowa to zadanie, którego istotnym celem jest przekonanie rodziców o potrzebie wczesnego kontaktu dziecka z książką. Zachęcamy rodziców aby wraz z dziećmi stali się aktywnymi czytelnikami. Rodzice składający wniosek o tzw. „becikowe” otrzymają w kęckim Wydziale Świadczeń bon do realizacji w bibliotece, gdzie czekać będą książeczki, zakupione w ramach zadania. Do decyzji rodziców zależy, czy zechcą kontynuować swoją przygodę z książką i czytaniem, stając się aktywnymi użytkownikami biblioteki. Pracownicy biblioteki z pewnością będą ich do tego zachęcać.

Wyprawką objęte są wszystkie dzieci z Gminy Kęty urodzone w 2018 r., również te urodzone w pierwszej połowie roku. Zachęcamy wszystkich rodziców do odwiedzin w bibliotece i odebrania wyprawki.