Mała i duża czcionka - kl.1a

Czytam z klasą

Uczniowie pracują przy stołach nad swoimi literami.

W filii Kęty - Podlesie kolejny raz gościliśmy klasę 1a. Nasi młodzi czytelnicy właśnie poznają pisownię liter, używając do tego celu wiecznych piór. W naszej bibliotece mieli okazję poczuć się jak średniowieczni skrybowie, próbując swoich sił w pisaniu gęsim piórem. Było trochę opowieści o czcionkach i o Janie Gutenbergu. Dowiedzieliśmy się również, że obco brzmiące nazwy majuskuła oraz minuskuła  to wielkie i małe litery, których używamy na co dzień. Uczniowie wykonali piękne inicjały na wzór średniowiecznych iluminacji oraz wysłuchali „Baśni o srebrnych szyszkach”,  która wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój.

Spotkanie było elementem projektu „PO TRZECIE BIBLIOTEKA” realizowanego w ramach BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Link do galerii

Prowadząca spotkanie opowiada o czcionkach.

Prace dzieci z użyciem gęsich piór