Średniowieczne iluminacje

Warsztaty dla seniorów

Przegląd prac z inicjałami grupy warsztatowej.

 

Trening pamięci w Kętach – Podlesiu był tym razem dość nietypowy. Najpierw nasze seniorki zmierzyły się z gęsim piórem i pisaniem ręcznym. Kaligrafia wspomaga i ćwiczy pamięć, stymuluje aktywność mózgu oraz pomaga w koncentracji.

Drugi etap spotkania poświęcony był iluminacjom średniowiecznym. Było trochę wiedzy o symbolice koloru w średniowieczu oraz roślinach barwierskich, minerałach i pluskwiakach, które zapewniały pełną gamę barw ówczesnym artystom. Następnie uczestniczki warsztatów stworzyły ozdobny inicjał przy użyciu farb przygotowanych według średniowiecznych receptur. Tu również trzeba się było wykazać sprawnością manualną i precyzją ruchów. Nasze seniorki doskonale poradziły sobie z tymi zadaniami. Był to czas spędzony bardzo kreatywnie w atmosferze relaksu i wyciszenia.

Warsztaty TWORY MEMORY zrealizowano w ramach projektu „PO TRZECIE_BIBLIOTEKA” realizowanego w ramach BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Narodowe Centrum Kultury NPRCz 2.0Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego #BLISKO #NCK #MKDN #NPRCZ

Logotypy BLISKO

Uczestniczki ćwiczą kaligrafie gęsim piórem.

Przybory do kaligrafii.

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader