Ruszaj w książkową podróż

logo podróż po krainie książek

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego rozpoczyna właśnie realizację projektu „Podróżnicy po krainie książek” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Zadanie dedykowane jest dzieciom, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem i biblioteką. Koncepcja projektu bazuje na utrzymaniu uwagi i zainteresowania młodego czytelnika wokół książki i procesu jej powstania oraz wyzwoleniu dziecięcej kreatywności i ekspresji słownej. Każdy zdeklarowany uczestnik projektu zostanie zaproszony do udziału w programie lojalnościowym i otrzyma mini-paszport do krainy książek. Za każdą podjętą aktywność przewidzianą w zadaniu (wypożyczanie książek, udział w spotkaniach i warsztatach) otrzyma naklejkę. Za uzupełnienie wszystkich rubryk w paszporcie dziecko otrzyma pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową.

W ramach zadania zorganizowane zostaną ciekawe spotkania i warsztaty, w których wziąć będzie mógł każdy zainteresowany- nie tylko posiadacz paszportu. Do akcji będzie można dołączyć w każdym momencie- nawet przed finałem projektu, a program lojalnościowy będzie

kontynuowany nawet po zakończeniu projektu. Ciekawe i interaktywne spotkania autorskie z pewnością rozbudzą dziecięcą wyobraźnię.

Podczas wakacji zaprosimy dzieci na cykl warsztatów ilustratorskich. Anna Kaszuba Dębska porozmawia z dziećmi o historii Polski, a inspiracją będzie Poczet królów Polski Jana Matejki. Podczas spotkania dzieci będą uczyć się czytania performatywnego i malować wielkoformatowe portrety władców. Joanna Jagiełło poprowadzi warsztaty komiksowe oparte

na znanych dobrze dzieciom baśniach i legendach. Warsztaty będą polegać na wspólnym ćwiczeniu wyobraźni, umiejętności obserwacji i doskonalenia sposobu zapisu zarówno języka jak i ilustracji. O skarbach wykopywanych z ziemi, znajdowanych na strychu, w pamiątkach po rodzicach i dziadkach, o tolerancji, historii Polski dzieci będą rozmawiać z Cezarym Harasimowiczem, autorem pięknej książki "Mirabelka". Joanna Fabicka na podstawie swojej opowieści "Rutka" opowie o dziecięcej wyobraźni i przeżywaniu, udowodni, że nawet o trudnych sprawach można mówić w sposób budujący.

Jakub Skworz wspólnie ze starszymi dziećmi porozmawia o tym, czy lubią podróżować po świecie, poznawać znanychludzi i żyć tak, jak mają na to ochotę. Spotkanie będzie miało na celu pokazanie, że choć zmieniają się okoliczności i czas, współczesna młodzież staje przed podobnymi wyzwaniami jak żyjący w okresie romantyzmu Adam Mickiewicz. Spotkanie będzie okazją do przybliżenia sylwetki polskiego wieszcza i wstępem do lektury "Pana Tadeusza". Z kolei Wojciech Widłak porozmawia z młodszymi dziećmi o tym skąd się biorę pomysły, jak działa wyobraźnia i jak być królem własnych emocji. Autor opowie o swoich ulubionych postaciach: Wesołym Ryjku, Panu Kuleczce i zaprosi do zabawy z wielkim workiem pełnym rekwizytów.

Agnieszka Żelewska zapozna dzieci zczarownicą Irenką i nauczy kilku trików w konstruowaniu opowieści obrazkowych. Podczas spotkania z Justyną Bednarek dzieci wykonają skarpetkowe pacynki i wymyślą ich przygody. Będzie to okazja do swobodnej kreacji, rozbudzenia wyobraźni i umiejętności wypowiedzi.

Dodatkowo uczestnicy projektu zostaną zaproszeni do udziału w konkursie literacko-plastycznym, którego celem będzie napisanie i zilustrowanie własnej książki. W zadaniu tym dzieci mogą wspierać rodzice, a praca może mieć charakter rodzinny. Celem konkursu jest wyzwolenie dziecięcej kreatywności i zachęta do ekspresji słownej.. Czas na przygotowanie pracy to dwa miesięcy ( od września do końca października). W listopadzie jury nagrodzi najlepsze prace, a dla wszystkich uczestników przygotowane zostaną pamiątkowe dyplomy, które wręczymy podczas gali podsumowującej konkurs.

"Podróżnicy po krainie książek" to zadanie innowacyjne, akcentujące istotną rolę książki w życiu każdego człowieka, zachęcające do korzystania z biblioteki i jej zbiorów, wyzwalające kreatywność i pomysłowość. Zadaniem tym chcemy przekonać, że czytanie książek może być świetną rozrywką i zabrać każdego w niezwykłe miejsca i rewiry, dostępny tylko dla tych, którzy odważą się użyć własnej wyobraźni. Projekt zrywa z szablonowym myśleniem o bibliotece, jako miejscu wtórnym, w którym wypożycza się książki. Zadanie kształtuje pozytywny wizerunek biblioteki, sprzyja rozwojowi kompetencji czytelniczych dzieci i wzmacnia ich poczucie sprawstwa.

PLAKAT PASZPORT PODRÓŻ PO KRAINIE KSIĄŻEK WER 2020r

 

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader