Warsztaty z zagadką

IMG 1284

Jak skomplikowana jest sztuka pisania kryminału przekonali się nasi czytelnicy na piątkowych warsztatach z pisarką Joanną Jagiełło. Dzieci razem z powieściopisarką na samym początku, w formie burzy mózgów ustalili, jakie są najważniejsze elementy, bez których dobra powieść detektywistyczna, nie może się obejść. Na tablicy pojawiły się więc hasła: zbrodnia, detektyw, morderstwo, przestępstwo, zwroty akcji, podejrzany, ofiara, dowody, motyw i alibi – wszystkie ściśle związane z gatunkiem. Następnym krokiem było samodzielne wymyślenie historii, która będzie oparta na zagadce do rozwiązania. Nasi mali pisarze bardzo poważnie podeszli do powierzonego im zadania. Głowili się, wymyślali, dedukowali i bardzo skrupulatnie całe historie spisywali. Dodatkowo każda opowieść miała własną, zaprojektowaną okładkę. Same stworzone przez dzieci opowieści były bardzo pomysłowe, zwroty akcji przemyślane, a postacie wyraziste. Warsztaty były bardzo ciekawe i twórcze, a sama Pani Joanna okazała się wspaniałą przewodniczką po tej literackiej podróży. Z całą pewnością każdy uczestnik może się pochwalić takim alibi na piątkowe popołudnie.

Joanna Jagiełło - Absolwentka anglistyki UW. Współpracowała z miesięcznikami „Perspektywy” i „Cogito”. Jest redaktorką podręczników do języka angielskiego. Ma dwie córki: szesnastoletnią Julkę i sześcioletnią Basię, które są dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wiedzy o świecie. Lubi polską prozę i szwedzkie kryminały, hiszpańskie kino oraz podróże z plecakiem i aparatem.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Podróż po krainie książek” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

 

 

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader