Nowy projekt dla dzieci!

Warsztat Młodego Konstruktora w.3 wybrana

 Warsztat Młodego Konstruktora w.3 wybrana

Od stycznia 2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach realizować będzie dwa projekty finansowane ze środków Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwszy z nich, pod nazwą „Warsztat małego konstruktora”, dedykowany jest dzieciom w wieku szkolnym z terenu Gminy Kęty. Nadrzędnym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z ograniczonym dostępem do nowoczesnych form edukacji. Celem 50 spotkań jest nauka przez zabawę (o prądzie, obwodach, silnikach itp.), rozwijanie zdolności manualnych, rozwijanie kreatywności, współpracy w grupie, odkrywanie, budowanie i eksperymentowanie, testowanie różnych rozwiązań, a także popełnianie błędów, bo wtedy najlepiej się uczymy.

Zajęcia odbywać będą się w bibliotece głównej oraz czterech filiach zlokalizowanych w sołectwach. - Z uczestnikami projektu chcemy testować nowe metody pracy, wykorzystując metodykę STEAM, aby jeszcze lepiej stymulować wszechstronny rozwój dziecka - informuje dyrektor GBP w Kętach Agata Szyszka-Mądro.

- Pracując systemem STEAM dzieci mają kontrolę nad własnymi działaniami, są odpowiedzialne za efekt końcowy, uczą się samodzielnie myśleć i organizować własną pracę. Łatwiej też wtedy o ich skupienie i koncentrację - tłumaczy. Zajęcia będą odbywać się w godzinach popołudniowych, aby dzieci mogły swobodnie dotrzeć na zajęcia.

Podczas zajęć dzieci przekonają się między innymi, czy ciastolina potrafi świecić, nauczą się jak zrobić: robota rysującego, ruchomą szczoteczkę do zębów, świecącą kartkę, mechanicznego zwierzaka, wyrzutnię, rakietę, paralotnię. Będą uczyć się kodować z robotami Dash i Dot, przekonają się czy owoce mogą zastąpić instrumenty muzyczne, poznają zestawy makey-makey. Wspólnie z rodzicami zaś zbudują dźwig i prasę hydrauliczną. Dzieci dowiedzą się też jak działają baterie, diody led, silniki wibracyjne, do czego służy taśma miedziana i apteczny zestaw infuzyjny.

- Pracując metodą STEAM zrozumieją, że potencjał naukowy posiadają nie tylko inteligentne roboty i urządzenia elektroniczne, ale także drewniane patyczki, tekturowe rolki i gumki recepturki - dodaje dyrektor książnicy zachęcając do udziału.

 Fundacja BGK logo

NDP

„Projekt dofinansowany ze środków Fundacji BGK w programie „Na dobry początek"

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader