Piknik Młodych Konstruktorów

Grupowe zdjęcie wszystkich uczestników pikniku

W ramach projektu „Warsztat Młodego Konstruktora” dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek” Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego zorganizowała 50 spotkań edukacyjnych na terenie naszego sołectwa. Wszystkie zajęcia opierały się na modelu pracy STEAM, który łączy technologię, inżynierię, sztukę, naukę oraz matematykę.

    Ukoronowaniem i zarazem podsumowaniem tego półrocznego przedsięwzięcia był Piknik Młodych Konstruktorów, który odbył się w sobotę, 17 lipca przy nowowiejskim dworku. Na uczestników warsztatów, które odbywały się w kęckiej Mediatece oraz w bibliotecznych filiach czekał szereg różnorodnych atrakcji. Mieliśmy przyjemność gościć Annę Kaszubę-Dębską – znaną i lubianą ilustratorką dziecięcą. Pani Ania przybliżyła dzieciom jedną z dziedzin grafiki artystycznej, która jest wyjątkowo bliska nam bibliotekarzom, ponieważ wiąże się z miłością i dbałością o książki. Ekslibrisy, bo o nich tutaj mowa, to znaki własnościowe danego egzemplarza książki, wykonane w ozdobny, graficzny sposób, z imieniem i nazwiskiem, bądź inicjałami właściciela zbioru. Uczestnicy warsztatów stworzyli ekslibrisy składające się z pierwszych liter swoich imion i nazwisk oraz wzbogacili je o element graficzny, który ich najlepiej określa. Były więc koty, konie, traktory, psy, książki. Każdy spersonalizowany pod preferencje młodych grafików. Zajęcia były bardzo oryginalne i kreatywne.

Ilustratorka Anna Kaszuba-Dębska pomaga dzieciom w czasie zajęć plastycznych

Bardzo wiele emocji oraz radości przysporzyły również zajęcia z programowania robotów Dash. Dzieci mocowały im katapulty i wykonywały szereg zadań. Drużyny budowały budowle z plastikowych kubeczków i na zasadzie zawodów próbowały zburzyć te, które stworzyła drużyna przeciwna. Programowały też roboty, aby te trafiały kolorowymi piłeczkami do skrzynek. Rywalizacja była motywująca i zaciekła, co przyczyniło się do sukcesu wszystkich drużyn.

Dzieci programują roboty Dash

Na pikniku nie mogło zabraknąć też zajęć typowo konstruktorskich. Część z uczestników stworzyła z starych płyt CD i balonów poduszkowce, które napędzane siłą powietrza „wariowały” na warsztatowych stołach. Projekty tworzone w myśl twórczego recyklingu bardzo przypadają nam do gustu i pozwalają wpoić młodszym czytelnikom nawyk wykorzystywania starego, czy robienia czegoś z niczego.

Dzieci tworzą z płyt DVD latający pojazd

W myśl nurtu Eko wpisały się również zajęcia z tworzenia instrumentów muzycznych z różnego rodzaju pojemników. Dzieci testowały wydawane przez nie dźwięki, które różniły się w zależności od wypełnienia. Guziki, nakrętki czy metalowe blaszki brzmiały głośno, a kasza, groch już zdecydowanie ciszej. Z patyczków do lodów powstały małe piszczałki. Na koniec zagrała orkiestra pełna Eko-nut.

Grupa dzieci tworzy eko instrumenty

W Pikniku Młodych Konstruktorów wzięło udział ponad 40 dzieci. Każde z nich mogło uczestniczyć w dwóch rodzajach warsztatów. Był również czas na słodki poczęstunek i napoje. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz torbę z gadżetami przekazanymi przez Urząd Gminy Kęty. Bardzo dziękujemy burmistrzowi Krzysztofowi Klęczarowi za objęcie wydarzenia swoim patronatem. Dziękujemy również Pani Dorocie Kusak – sołtys Nowej Wsi za przekazane łakocie oraz Panu Czesławowi Dąbrowskiemu – gospodarzowi dworku w Nowej Wsi za organizacyjne wsparcie. 

Kliknij na: Galeria zdjęć

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader