Jesienne Tajemnice Doliny Soły

Uczestnicy zajęć

 

Pierwszy z czterech spacerów botanicznych wzdłuż Soły odbył się 26 listopada. Zainaugurowaliśmy w ten sposób projekt „Tajemnice Doliny Soły”, który realizujemy dzięki wsparciu Fundacji Orlen. Naszym przewodnikiem była Katarzyna Wajda-Pudełko.

Spotkaliśmy się międzypokoleniowo. Rodziny z dziećmi i seniorzy podążali śladami wierzby, która obficie rośnie nas Sołą i dla wielu z nas jest symbolem polskości. To smukłe, często pokrzywione drzewo na przestrzeni wieków niejednokrotnie rozbudzało ludzką fantazję. W kulturze ludowej wierzba często jest postrzegana jako drzewo diabła. Wiele wskazuje jednak na to, że skojarzenia wierzby z ciemnymi mocami były obecne na naszych ziemiach na długo przed chrześcijaństwem. Świadczą o tym jej związki z zaświatami, poezją i płodnością. Wiele wskazuje na to, że tak jak Perun miał swe święte dęby, tak też swe magiczne wierzby miał jego mitologiczny oponent, Weles. Nieprzypadkowo bowiem właściwości przypisywane wierzbom pokrywają się w znacznej mierze ze sferą działań Welesa – boga podziemi, cyklu wegetacyjnego i poezji, którego kult na obszarze Słowiańszczyzny z czasem został utożsamiony z diabłem. Magiczna też jest kora wierzby, która zawiera w sobie salicynę, z której uzyskano kwas acetylosalicylowy- składnik aspiryny.

Uczestnicy spaceru słuchali z uwagą ciekawostek o tych drzewach i wypatrywali wspaniałych okazów w lesie łęgowym porastającym brzegi rzeki. Dzieci poszukiwały ukrytych wśród liści zadań i rozwiązywały zagadki. Na koniec wszyscy skosztowali herbaty z wierzbowej kory z domieszką lipy. Zaparzyliśmy ją w przenośnym czajniku i choć była bardzo gorzka, to smakowała wybornie.

Dziękujemy za wspólny czas. Kolejny spacer odbędzie się w scenerii zimowej.

Galeria zdjęć TUTAJ

Grupa uczestników zajęć

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader