Ambroży wchodzi do gry - finał projektu

Dzieci

 

 

7 grudnia 2022r. przypadła 240 rocznica urodzin Ambrożego Grabowskiego – patrona kęckiej książnicy. Tego dnia odbyła się także premiera questu i święto projektu „Ambroży wchodzi do gry!”, który biblioteka realizowała w finansowym wsparciu Fundacji BGK oraz patronatem Burmistrza Gminy Kęty.

                Prace nad grą trwały dwa miesiące. W jej tworzenie zaangażowanych było około dwudziestu młodych ludzi- uczniów gminnych szkół, w szczególności Szkoły Podstawowej Montessori. Zaznajomili się oni z historią życia Ambrożego Grabowskiego i ruszyli na spacer po Kętach jego śladami. Dokonali wyboru dziewięciu punktów w mieście i opracowali informacje na ich temat oraz dokumentację zdjęciową. Kolejnym etapem pracy było stworzenie projektu graficznego questu, plakatów i zakładek. To zadanie bardzo się młodym podobało.

Dwójka chłopców

Kiedy już wszystkie kwestie techniczne zostały dopracowane, nastąpił moment planowania wielkiej premiery. Młodzi podzielili między siebie wszystkie obowiązki związane z organizacją wydarzenia. W uroczystej premierze wzięli udział uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Bielanach oraz uczniowie klas czwartej i piątej Szkoły Podstawowej Montessori. Kęckim ścieżkami Ambrożego Grabowskiego wędrowało blisko pięćdziesięciu uczniów. Nie odstraszyła ich nawet jesienno-zimowa aura.

Grupa dzieci 2

Każda z grup poprawnie ułożyła hasło i potwierdziła swoją obecność w wyznaczonych punktach. Każdy uczestnik questu odebrał certyfikat ukończenia gry i pamiątkową nagrodę.

Premierze towarzyszyły ciekawe warsztaty. Dzieci tworzyły własne ex librisy, pisały gęsim piórem, tworzyły zakładki do książki metodą scrapbooking, portrety dadaistyczne metoda kolażu, a także uczyły się czerpać papier. W przerwie między zającami korzystały z kawiarenki i słodkiego poczęstunku.

Grupa dzieci

                To był wyjątkowy czas, który obfitował w wiele cennych doświadczeń. Patrząc na opinie młodych twórców, utwierdzamy się w przekonaniu, że tworzenie gier i questów to świetna forma promocji nie tylko lokalnego dziedzictwa, ale także książki i czytelnictwa. Biblioteka z pewnością będzie podążać tą ścieżką.

exlibrisy

                Wszystkich Państwa, którzy chcieliby wziąć udział w quescie „Ambroży wchodzi do gry!” zapraszamy 18 grudnia (niedziela) na godzinę 13.00 do Miejsca Aktywności Mieszkańców Rynek 13. Zachęcamy do rodzinnych wędrówek śladami Ambrożego Grabowskiego.

                Zachęcamy również na kęcki Rynek do obejrzenia wystawy posterowej, którą przygotowali uczestnicy projektu.

Galeria zdjęć tutaj:

https://tiny.pl/wf67b

https://tiny.pl/wf673

 

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader