Eko-Wakacje z Biblioteką

 

 

 

Grupa dzieci programuje na laptopach w grze Minecraft Education Edition2

Wakacyjny czas dla większości z nas jest tym momentem, kiedy odpoczywamy, łapiemy ten przysłowiowy oddech. To w wakacje ładujemy baterie na dalszą część roku. Dzieci i młodzież zwolnieni są z obowiązków szkolnych i mają więcej czasu na zabawę i różnego rodzaju aktywności, w tym oczywiście te, które związane są z rozwijaniem własnych umiejętności i pasji.

Dzięki dofinansowaniu, jakie otrzymała kęcka biblioteka w tegorocznej edycji konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, w wysokości 10 tysięcy złotych, przekazanemu przez operatora konkursu GAZ-SYSTEM mogliśmy zorganizować szereg ciekawych i rozwijających spotkań dla dzieci o tematyce ekologicznej. W związku z tym Mediateka postanowiła zabrać naszych młodych czytelników w podróż, podczas której każdy z uczestników zajęć mógł nauczyć się, jak żyć w zgodzie z przyrodą i  otoczeniem, aby jak najbardziej skorzystała na tym nasza planeta Ziemia.  

W ramach Akademii Młodego Ekologa w ciągu dwóch pierwszych tygodni lipca odbyło się sześć spotkań edukacyjnych, opartych na nowych technologiach. Większa część z nich skupiła się wokół uwielbianej przez wszystkich grze Minecraft. Na zajęciach dzieci podzielone na dwa poziomy zaawansowania (podstawowy dla osób zaczynających swoją przygodę z grą oraz zaawansowany dla prawdziwych maniaków) musiały zmierzyć się z różnego rodzaju trudnościami związanymi z dbaniem o przyrodę. Uczestnicy spotkań w świecie gry Minecraft między innymi projektowali biom, który miał harmonizować równowagę między człowiekiem a naturą, poznali pojęcie „bioróżnorodności”. Dla starszej i bardziej zaawansowanej grupy dzieci, Minecraft posłużył jako przestrzeń do wybudowania najbardziej ekologicznego budynku na świecie oraz pomógł im zrozumieć pojęcie „zero waste” - powstało wiele kreatywnych sposobów na ograniczenie marnowania żywności i produktów codziennego użytku. Gra Minecraft wzbudziła w uczestnikach zajęć ogrom pozytywnych i głośnych emocji, ale nie można zapomnieć o jej edukacyjnym charakterze. Każdy Młody Ekolog poznał szereg ekologicznych rozwiązań, które mogą przyczynić się do powstania lepszego świata w przyszłości. Co więcej, dzięki grze i jej możliwością, mógł zbudować ten lepszy świat od razu. Równie głośne i emocjonujące okazały się dwa pozostałe warsztaty z robocikami Ozobot. Dzieci nauczyły się na nich, że dbając o środowisko, dbają również o siebie i nawet najmniejsze działania, mogą w przyszłości przełożyć się na realne efekty. Poruszony również został problem oszczędzania wody. Uczestnicy mogli przekonać się, jaka wielka siła drzemie w każdej kropli wody. Zajęcia z robotami Ozobot połączone zostały z klockami Lego oraz specjalnymi drewnianymi puzzlami, co zaowocowało powstaniem oryginalnych budowli i elektrowni wodnych.

Wakacje to czas beztroski. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku dbania o naszą planetę i środowisko. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest kształtowanie postaw i budowanie świadomości ekologicznej na każdym etapie życia. Na zajęciach skupiliśmy się na dzieciach, ale wierzymy, że poruszane przez nas tematy były zgłębiane w domu z rodzicami czy rodzeństwem. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana na zajęciach przyniesie naszemu środowisku wiele dobrego.

 

logotypy

 

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader