Październikowe spotkania

październik 2023 Literacka jesień

Jesień zadomowiła się  w najlepsze. Długie wieczory skłaniają wielu z nas do sięgnięcia po książkę i zanurzenie się w wymyślonych światach. Do tego filiżanka ulubionej kawy lub herbaty, ciepły koc i kojące nuty muzyki w tle – gotowa recepta na relaks.

Jeśli jednak czytanie Ci nie wystarczy, skorzystaj z bogatej oferty kulturalnej, którą zaplanowała kęcka książnica. W październiku będzie odbywać się wiele interesujących wydarzeń dedykowanych dzieciom i dorosłym. Gościć będziemy u siebie wiele osobistości ze świata kultury.

Miłośników podróży zapraszamy na relację z wyprawy na wyspę Thassos. Pan Sebastian Bielak odwiedzi nas 5 października o godz. 17.00. Swoją opowieścią z pewnością przywoła wakacyjny klimat i wspólnie przeniesiemy się na piaszczyste i malownicze plaże.

Fanów reportaży z pewnością ucieszy spotkanie z Witoldem Szabłowskim, które zaplanowaliśmy 7 października o godz. 17.30 w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13.  To jeden z najważniejszych polskich twórców literatury faktu. Pisał między innymi o Turcji, o PRL-u, o kucharzach dyktatorów, o Czarnobylu i o dziadku Władimira Putina. Jego książki ukazują się na czterech kontynentach, w ponad trzydziestu krajach. Amerykański The New York Times nazwał jego twórczość perłą, a prawa do książki o kucharzach kupiło Hollywood. Od początku wojny w Ukrainie jest bardzo zaangażowany w pomoc. W lipcu ukazała się nowa książka autora –„Opowieści z Wołynia”, która rzuca zupełnie nowe światło na rzeź wołyńską i na to, co się wydarzyło w 1943 roku. Sprawia, że 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach rozmowa z Ukraińcami na ich temat staje się możliwa. Żeby ją napisać, Witold Szabłowski odwiedził Wołyń ponad 40 razy. To opowieść o niezwykłym bohaterstwie. O Ukraińcach, którzy – w najstraszniejszym momencie – mieli odwagę zaryzykować życie swoje i swoich bliskich, żeby ratować polskich sąsiadów przed UPA. Tysiące z nich straciły z tego powodu życie. Warto poznać ich historie.

Sporo atrakcji zaplanowaliśmy również dla młodych czytelników. 7 października o godz. 15.00 odwiedzi nas Pani Barbara Gawryluk- autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej oraz Pan Paweł Skawiński- były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański od 50 lat i ratownik ochotnik z wieloletnim doświadczeniem. Leśnik z wykształcenia, taternik z zamiłowania. Ten wyjątkowy duet ma na swoim koncie dwie ciekawe książki dotyczące Tatr i Orawy. Piszą w nich min. jak wygląda dziewięćsił? Kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Gdzie jest Miasto Dzieci Świata? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci?

12 października o godz. 17.00 zapraszamy na popołudnie w towarzystwie Pani Ewy Chotomskiej- popularnej „ciotki Klotki”, pisarki, autorki tekstów piosenek dla dzieci i scenarzystki. To będzie wyjątkowy czas dla dzieci i rodziców, którzy wychowali się na programie edukacyjnym Tik Tak.

19 października o godz. 17.00 odbędzie się uroczysta gala konkursu dla najmłodszych „Moja własna książka”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar. Laureaci konkursu przyjmą gratulację od naszego gościa specjalnego- Edyty Jungowskiej, która znana jest dziecięcej widowni jak autorka wyjątkowych słuchowisk.

Kęcka książnica włącza się ponadto w obchody 550-rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i zaprasza na zajęcia w mobilnym planetarium. 20 października zapraszamy dzieci na wyprawę w kosmos.

Tydzień później- 27 października o godz. 11.00 odbędą się warsztaty ilustratorskie z Joanną Rusinek, która mówi o sobie, że uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Projektuje okładki, ilustruje książki dla dzieci i robi filmy animowane. Jej ostatni projekt to przepiękna szata graficzna do  książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” autorstwa jej brata – Michała Rusinka.

Zapraszamy również do udziału w zajęciach warsztatowych. Kolejne spotkanie dla młodzieży odbędzie się 16 października o godz. 16.00. Powstanie na nich unikatowa jesienna dekoracja w postaci drzewa.

Seniorów zapraszamy do udziału w treningach pamięci, które odbędą się 3 i 17 października o godz. 12.30 oraz zajęciach z cyklu „Literatura na warsztat”. 24 października o godz. 12.30 tworzyć będziemy jesienną girlandę i wsłuchiwać się w jesienne poezje.

Po wakacjach wracają również zajęcia kreatywne dla dorosłych. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest 5 października o 16.00 w bibliotecznej warsztatowni. Podczas warsztatów powstaną pojemniki na przybory do pisania w stylu vintage.

Dla aktywnych czytelników przygotowaliśmy także wyjazd na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, który zaplanowany jest na 26 października. Dysponujemy wolnym 15 miejscami w autokarze. Jeśli lubisz książki tak samo, jak my, zapraszamy. Wszystkich zainteresowanych wyjazdem zachęcamy do kontaktu. Tego dnia biblioteka wraz z filami będzie zamknięta.

Informujemy jednocześnie, że wszystkie wydarzenia odbywają się Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13. Na zajęcia warsztatowe obowiązują zapisy.

Wszystkie wydarzenia są elementem projektu „PO TRZECIE_BIBLIOTEKA” realizowanego w ramach BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Logotypy projektu BLISKO

5.10.2023 Wyspa Thassos Sebastian Bielak27.10.2023 Barbara Gawryluk5.10.2023 Literatura na warsztat12.10.2023 Chotomska27.10.2023 Joanna Rusinek7.10.2023 Opowieści z Wołynia