Gala konkursu

zdjęcie grupowe

Wisława Szymborska powiedziała, że czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła. My-pracownicy kęckiej biblioteki – od siedmiu lat przekonujemy się, że świetną zabawą jest również pisanie książek- zwłaszcza przez młodych ludzi. Świadczy o tym zaangażowanie wszystkich uczestników konkursu MOJA WŁASNA KSIĄŻKA. W tym roku wzięło w nim udział 52 utalentowanych młodych pisarzy i ilustratorów. Od samego początku trwania konkursu, czyli od roku 2017- patronat nad wydarzeniem obejmuje Burmistrz Gminy Kęty-Krzysztof Jan Klęczar, za co bardzo dziękujemy. Podczas uroczystej gali 19 października Urząd reprezentował zastępca Burmistrza – Pan Rafał Ficoń.

Laureaci konkursu moja własna książka wraz z rodzinami

Jakie są dziecięce opowieści? Bajkowe, kolorowe, wesołe, ale też i smutne. Opowiadają o dziecięcych pasjach, pokazują ich sposób patrzenia na świat, przeżywania emocji i różnych życiowych doświadczeń. Książki najmłodszych uczestników konkursu to opowiastki o zwierzętach- kotach, psach, koniach, a nawet jednorożcach. Widać w nich fascynacje przeczytanymi opowieściami, baśniami i legendami. To opis przygód z wakacji, szkoły czy przedszkola, ale też obserwacje codziennego życia. Pojawiają się historie o dinozaurach, traktorach, wielkich odkryciach i tajemnicach z przeszłości. W tym roku czytaliśmy książki o złotym pociągu, Tiatnicu, cudach świata, a nawet opowieści o tematyce ekologicznej. Świat dziecięcych wartości jest piękny. To pochwała miłości, rodziny, przyjaźnie. W dziecięcych światach dobro zawsze zwycięża.

Dzieci tworzą często książki graficzne- albumy, historyjki obrazkowe. Inspirują się ulubionym autorami i seriami wydawniczymi. Zadziwiają nas formą. Są książki pokryte tkaniną o różnorodnej fakturze, ze zdobieniami, w drewnianych czy tekturowych oprawach. Spomiędzy kart wystają wstążki, pompony czy druciki kreatywne. Ilustracje tworzone są farbami, kredkami, plasteliną czy metodą kolażu. Młodszym dzieciom pomagają rodzice. Mamy nadzieję, że wspólne tworzenie takich historii dało im tak wiele radości, jak nam ich czytanie.

Starsi uczestnicy konkursu, czyli młodzież od 11 do 14 roku życia prezentuje wysoki poziom literacki. Szata graficzna przestaje już się liczyć, więc książki zdobią ciekawe grafiki. Na pierwszy plan wysuwa się język i jego bogactwo. W tych historiach nie ma zbędnych słów. Młodzież świetnie buduje napięcie, konstruuje dialogi, operuje retrospekcją. Sięga po literackie toposy. Tematy, które poruszają młodzi są bliskie okresowi dorastania. Mamy więc pierwsze miłości, rozczarowania, kłótnie z przyjaciółmi. Zmagania z traumą, chorobą, odchodzeniem bliskich a nawet problematykę uzależnień. To bardzo dojrzałe i głębokie opowieści pełne potencjału. Z powodzeniem mogą być rozwijane w dłuższe formy literackie. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy je czytać.

Od samego początku w konkursie wygrywa każdy jego uczestnik. Doceniamy dziecięcą kreatywność i zaangażowanie. Najmłodsi laureaci to:

Karolina Grzesło, Zuzanna Harat, Jędrzej Paw, Nina Szyc, Anna Nycz, Matylda Bakalarska, Damian Bakalarski, Bartłomiej Adamus ,Anna Oczko, Klara Grabowska, Róża Zielińska, Maja Lach, Stanisław Wasztyl, Kinga Rakoczy, Dawid Misterowicz, Hanna Grocholska, Joanna Jamróz, Maria Dytrych

W gronie laureatów od 7 do 10 lat znajdują się

Karol Pawelak , Oliwia Adamus, Anastazja Poręba, Bruno Kijas, Krzysztof Nycz, Sandra Michalska, Mieszko Błaszczak, Julita  Oczko, Kornelia Grzesło,  Eliza Babik, Oliwia Palak,  Agnieszka Huculak, Maciej Bujarek, Michał Wasztyl, Jagoda Skęczek, Paula Woszczyk, Aleksander Szyc, Wiktoria Kasperek, Lena Surma, Jagoda Pudełko, Julia Zaręba, Hanna Banasik,        Jagoda Zawarus, Lena Tuczyńska, Oliwier Legut, Aleksandra Kwiatkowska, Michał Misterowicz, Paweł Misterowicz, Szymon Łysek, Zofia Syjota, Alisa  Vasylhenko.

W grupie wiekowej od 11 do 14 lat laureatami zostali Aleksander Mądro, Katarzyna Baścik i Julia Sordyl.

Gościem specjalnym podczas uroczystej gali była Edyta Jungowska, która porwała publiczność swoją interpretacją książek Astrid Lindgren.

Autorka audiobooków z swoimi fanami

Konkurs był elementem projektu „PO TRZECIE BIBLIOTEKA” realizowanego w ramach BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Logotypy projektu BLISKO

Galeria zdjęć dostępna TUTAJ

Wszyscy laureaci konkursu moja własna książka