Życie ośmiornicy

1

Zajęcia biblioteczne wnoszą w życie naszych uczestników wiadomości popularno – naukowe. Każde działanie biblioteki ma na celu rozwój człowieka. Na tych zajęciach młodzi czytelnicy poznawali życie wspaniałych istot wodnych jakimi są ośmiornice. Rozmawialiśmy o budowie ciała ośmiornic, o istotnych jej cechach, o wpływie na nasze życie oraz poznawaliśmy ciekawe fakty z nimi związane. Korzystaliśmy z wiadomości znajdujących się w Internecie oraz w encyklopediach. Pracą techniczno – plastyczną naszych zajęć było wykonanie ośmiornicy z gliny. Nasi uczestnicy mieli do wykorzystania kawałek gliny gotowej, a resztę materiału, czyli w tym przypadku gliny musieli sobie sami własnoręcznie przygotować z dostępnych materiałów. Uczestnicy bardzo chętnie podjęli wyzwanie i bez najmniejszych przeszkód poradzili sobie z wykonaniem tego zadania, a przy okazji było wiele radości z „uglinionych” dłoni.

 

Ośmiornice – rząd głowonogów, ośmioramiennych mięczaków, do którego zaklasyfikowano około 300 gatunków. Są to zwierzęta dwubocznie symetryczne, mające dwoje oczu i dziób, otwór gębowy leży w centralnym punkcie względem ramion, nieprawidłowo nazywanych czasami „czułkami”. Miękkie ciało potrafi szybko zmieniać kształt. Do pływania mięczak wykorzystuje syfon, przez który wyrzuca wodę, głowa znajduje się na przedzie, wzniesiona. Syfon służy także wymianie gazowej. Złożony układ nerwowy wiąże się ze świetnym wzrokiem u większości gatunków, ośmiornice należą też do najinteligentniejszych bezkręgowców, prezentujących najbardziej złożone zachowania.
Zamieszkują zróżnicowane regiony oceanów, w tym rafy koralowe, wody pelagiczne i dno morskie. Większość gatunków charakteryzuje się szybkim wzrostem osobniczym, wczesnemu dojrzewaniu towarzyszy krótkie życie.
Strategie obrony przed drapieżnikami obejmują wyrzucenie sepii, kamuflaż i odstraszanie, zdolność ruchu odrzutowego i ukrywania się. Wszystkie ośmiornice dysponują jadem, ale tylko Hapalochlaena może doprowadzić do śmierci człowieka.

 

 

 

 

 

www nprcz belka nck kolor rgb auto mlogo malopolskalogo dolina solylogo leader